Anasayfa KitapKitap-Öneri Uluslararası İktisadi Kriz: İslamî Perspektiften Bir Değerlendirme

Uluslararası İktisadi Kriz: İslamî Perspektiften Bir Değerlendirme

by

Kitap, Kral Abdülaziz Üniversitesi İslam İktisadı Araştırma Merkezi tarafından uluslararası finansal kriz hakkında yapılmış araştırmaları ve konuşmaları içeren özel bir eserdir.

Bu bakımdan, uluslararası seviyede tanınmış Seif I. Tag el-Din, Mobammad Nejatullah Siddiqi, Mohammad Umer Chapra, M. Fahim Khan, Muhammad Anas Zarqa ve Amir Kia gibi İslam iktisadı düşünürlerinin yanında İslam İktisadı Araştırma Merkezine bağlı araştırmacıların da çalışmalarını içermektedir. Kitaptaki makalelerin bir kısmı krizden önce, bir kısmı ise krizden sonra yayımlanmıştır.

Kitapta özelde İslâmî finansın genelde ise İslam iktisadının, krizden kurtulmaya yardım etmek ya da en azından şiddetini azaltmak amacıyla ne gibi fikirler ve öneriler sunabileceğini tartışan makaleler bulabileceksiniz. Bunların yanında krizin sebeplerini ve çözüm önerilerini, İslâmî finansın finansal istikrarı sağlama ve “konjonktür dalgalanmaları”nın şiddetini azaltma konularındaki üstünlüğünü, ribâ ve kumardan azade finansal piyasaların geliştirilmesinde İslam iktisadının çözüm önerilerini inceleyen makaleler de mevcuttur.

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun