Anasayfa KitapKitap-Tanıtım Hisse Senedi Şer‘i İzleme Sistemi İslam Ekonomisi Açısından Bir Değerlendirme

Hisse Senedi Şer‘i İzleme Sistemi İslam Ekonomisi Açısından Bir Değerlendirme

by

Batuhan Buğra Akartepe’nin “Hisse Senedi Şer‘i İzleme Sistemi İslam Ekonomisi Açısından Bir Değerlendirme” Kitabı, İktisat Yayınları’ndan Çıktı!

Eser Hakkında

Hisse senetleri, İslami finansın bankacılık sektörüne sıkışıp kalmasına engel olarak alternatif bir alan sunması bakımından, önemli bir yatırım aracıdır. Hisse senetleri yatırımlarının İslam hukukuna uygun olması için şirketlerin meşru yapıda olması gerekir. Şirketlerin farklı seviyelerde gayrimeşru işlemler yürütmesi, İslam hukuku açısından yatırıma uygun hisse senetlerinin belirlenmesinde seçici olmayı gerektirir. Söz konusu seçime yönelik yürütülen süreç, şer‘i izleme olarak isimlendirilir.
Elinizdeki eser, yatırım yapılmasına şer‘i olarak izin verilen hisse senetlerinin belirlenmesi aşamasında yürütülen izleme faaliyetlerine odaklanıyor. Hisse senedinin meşruluğunu nasıl elde ettiğini ortaya koyuyor.

Yazar Hakkında

Batuhan Buğra Akartepe

Batuhan Buğra Akartepe, 2015 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat fakültesinden mezun olmuştur. 5 yıllık lisans eğitimi boyunca İlimler ve Sanatlar Merkezi’nde (İSM) klasik İslami ilimler eğitimini tamamlamıştır. İlahiyat fakültesi sonrasında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde ikinci lisans eğitimi almıştır. Yüksek lisans tezini İstanbul Üniversitesi İslam İktisadı ve Finansı bölümünde tamamlamıştır. Halen İstanbul Üniversitesi İslam İktisadı ve Finansı bölümünde doktora çalışmasını tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Temel İslam Bilimler Anabilim Dalı’nda görev yapmaktadır. Çalışma konuları arasında; alacak satımı, kitlesel fonlama işlemleri, girişim sermayesi, İslami hisse senedi endeksleri ve güncel İslam iktisadı meseleleri yer almaktadır.

 

 

 


Kaynak: İktisat Yayınları

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun