Anasayfa KitapKitap-Tanıtım Körfez Sermayesinin Politik Gücü Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar Örneği

Körfez Sermayesinin Politik Gücü Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar Örneği

by

Abdüssamet Pulat’ın “Körfez Sermayesinin Politik Gücü Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar Örneği” Kitabı, İktisat Yayınları’ndan Çıktı!

Eser Hakkında

Eser, zengin kaynaklara sahip üç körfez ülkesi Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar’ın sermaye güçlerinin politik karşılığını ele alır. Uzun yıllar petrol ve doğalgaz fiyatlarının etkisiyle dış ticaret fazlası veren ve yüksek miktarda sermaye fazlası elde eden bu ülkeler, gelirlerinin büyük bir kısmını gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yatırımlarda ve bazı maddi yardımlarda kullanmışlardır. Mezkûr ülkelerin yaptıkları yatırım ve yardımların yanı sıra diğer bir ortak yönleri de son yıllarda bölgesel ve uluslararası arenada artan faaliyetleri ile dikkat çeker. Özellikle 2000’li yıllardan itibaren büyüyen ekonomileri ve dış politikadaki aktivizmleri ile uluslararası ve bölgesel ölçekte daha fazla görünür olmuşlardır.
Kitapta, Suudi Arabistan, BAE ve Katar’ın 2000’li yıllardan itibaren artan nüfuzlarında sermaye güçlerinin etkisi olup olmadığı sorusuna yanıt aranmıştır.

Yazar Hakkında

Abdüssamet Pulat

2010 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimine başlayan Pulat, 2014 yılı başında Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi bünyesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. Kasım 2014’te “Türkiye-İran Enerji İlişkileri” başlıklı tezle yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2015 yılı başında Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü’nde doktoraya kabul edildi. Eylül 2022’de “Sermaye Birikiminin Ulusal Güç Unsuru Olarak Politik Etkinliği: Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar Örneği” başlıklı tezini savunan Abdüssamet Pulat, bilim doktoru unvanı aldı. Ortadoğu Enstitüsü bünyesinde Türk Dış Politikasının Ekonomi Politiği, Ortadoğu Ekonomi Politiği ve Ortadoğu Siyaseti üzerine çalışmaları devam eden Pulat’ın çeşitli dergilerde makaleleri ve kitap bölümleri bulunmaktadır.


Kaynak: İktisat Yayınları

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun