Anasayfa KitapKitap-Tanıtım Hazine Finansmanında Faizli Borçlanma Sorunu ve Çözüm Önerileri

Hazine Finansmanında Faizli Borçlanma Sorunu ve Çözüm Önerileri

by

Hazine Finansmanında Faizli Borçlanma Sorunu ve Çözüm Önerileri kitabı Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Yayınları’ndan çıktı!

Eser Hakkında

Hazine’nin gerçekleştirdiği faizli borçlanma, ekonomideki birçok makro iktisadi değişkene faiz yükü nedeniyle olumsuz etki etmektedir. Borç faiz ödemelerinin çok ciddi boyutlara ulaştığı; gelir dağılımı, cari açık ve ekonomik büyüme gibi birçok makro iktisadi değişkeni negatif etkilediği bir ortamda, faizli borçlanma sorununa çözüm olarak alternatif finansman yöntemlerinin geliştirilmesi elzemdir. Bu bağlamda çalışmada önerildiği üzere, reel bir ekonomik faaliyete dayanan İslam iktisadıyla uyumlu faizsiz finansman yöntemlerinin geliştirilmesinin ve yaygınlaştırılmasının gerekli olduğu düşünülmektedir. İslam iktisadıyla uyumlu faizsiz finansman yöntemlerinin yaygınlaştırılmasıyla, misyonu “Sürdürülebilir ekonomik büyümenin, istikrarın, adaletli gelir dağılımının ve toplumsal refahın artırılmasına yönelik politika oluşturmak, uygulamak ve sonuçlarını takip etmek” ve vizyonu “Türkiye’nin istikrarlı ekonomik gelişimini sürdürerek vatandaşın refahını en gelişmiş ülkeler seviyesine taşımak” olan Türk Hazinesi’nin söz konusu misyon ve vizyonuna katkı sağlanabilecektir.

Yazar Hakkında

Lisans eğitimini TOBB ETÜ İktisat bölümünde tam burslu olarak tamamladı. Yüksek lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisat Politikası Anabilim Dalında TÜBİTAK Yurt İçi Yüksek Lisans Bursiyeri olarak tamamladı. Doktora eğitimini İstanbul Üniversitesi İslam İktisadı ve Finansı anabilim dalında TÜBİTAK Yurt İçi Doktora Bursiyeri olarak tamamladı. T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nda Strateji ve Bütçe Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

 

Kitabı indirmek için tıklayınız

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun