Anasayfa KitapKitap-Tanıtım İslam İktisadının Kurumları

İslam İktisadının Kurumları

by

İslam İktisadının Kurumları kitabı İktisat Yayınları’ndan çıktı!

Eser Hakkında

İslam ekonomisi, kurumsal temellerinin ilahi kurallara dayanması hasebiyle insan yapımı yasalardan daha üstündür. Söz konusu kurumlar sadece dışsal değil, aynı zamanda bireylerin kalplerinde ve vicdanlarında da bulunmaktadır. Müslüman toplumlardaki değer ve normların yansıttığı iç kurumlar ile gayri resmî kurumlar birbirinden ayrılmaktadır. Bu çalışmada İslam iktisadındaki kurumsal teoriler ortaya konulmakta ve karşılaştırmalı bir bakış açısıyla İslam iktisadındaki kurumların konvansiyonel iktisat ile kesiştiği ve ayrıştığı noktalar vurgulanmaktadır.

İslam ekonomisi ve finansı alanına sundukları önemli katkılarla bilinen Monzer Kahf, Abbas Mirakhor, M. Tahir Mansoori, Adam Levent, Masudul Alam Choudhury ve Hamdi Çilingir gibi önemli isimlerin yer aldığı eserde İslami kurumsal iktisadın temel ilkelerine uygun örgütsel düzenlemelere de değinilmektedir. Çağdaş dönemde İslami kurumların uygulama alanların dair önemli vakaların sunulduğu eser, İslam iktisadının pragmatik modellemelerini içermesi anlamında alana yönelik önemli bir katkı sunmaktadır.

Editör Hakkında

Ahsan Shafiq Kimdir?

Ahsan Shafiq, lisans eğitimini 2010 yılında Hertfordshire Üniversitesi İşletme Ekonomisi bölümünde tamamladı. Leeds Üniversitesi’nde Ekonomi ve Finans alanında yüksek lisans eğitimi alan Shafiq, profesyonel meslek hayatına 2013 yılında, Pakistan National University of Science & Technology’de (NUST) öğretim üyesi olarak başladı. Ardından, 2015 yılında Marmara Üniversitesi’nde doktora yapmak üzere NUST Üniversitesi’nden ayrıldı. Halen Marmara Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Shafiq, çeşitli akademik makaleler ve kitap bölümleri yazmıştır. Yazmış olduğu bu çalışmaları, dünyanın farklı yerlerindeki konferanslarda sunmuştur. Shafiq, İslam İktisadı Araştırma Merkezi’de (İKAM) koordinatörlük ve aynı zamanda Turkish Journal of İslamic Ekonomics (TUJISE) dergisinin yardımcı editörlük görevini yürüttükten sonra İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı Uluslararası İlişkiler Koordinatörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun