Anasayfa KitapKitap-Tanıtım 40 Soruda Tekâfül (İslami Sigorta)

40 Soruda Tekâfül (İslami Sigorta)

by

40 Soruda Tekâfül (İslami Sigorta) kitabı, Şanbaz Yıldırım kalemiyle Temmuz 2022’de yayımlandı. Eser,İktisat Yayınları “40 Soruda Bilinmesi Gerekenler” dizisinde yer almaktadır.

Eser Hakkında

İslam iktisadı ile ilişkili uygulama ya da kurumlarla ilgili okuyucunun sorularına kısa, pratik ve nitelikli cevapların verildiği kitaplardan oluşan 40 Soruda Bilinmesi Cerekenler dizisinin dokuzuncu kitabı olan bu eserde tekâfül konusu çeşitli yönleriyle 40 soru etrafında ele alınıyor. İnsan varlığı boyunca her daim risklere maruz kalmıştır. Buna karşılık riskin vuku bulması sonucu ortaya çıkan zararları ortadan kaldırmak amacıyla sigorta kavramı geliştirilmiştir. Tekâfül sigortası insanlara İslâmî finans ilklerine uygun bir şekilde sigorta ihtiyacını karşılama imkânı sunmaktadır. Çünkü tekâfül sisteminde tüm süreçler İslam hukuk ilkelerine uygun hareket etmek durumundadır. Kitap böylesine önemli bir konuyu bir bütün olarak ele almış; tarihinden uygulanışına ve etrafında oluşan sistem ve söylemlere kadar geniş bir alanı kapsamıştır.

Şanbaz Yıldırım Kimdir?

2017 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. 2020 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Hukuku Anabilim Dalında “Ticari ve katılım (tekafül) sigortacılığında tarafların fıkhi durumunun incelenmesi” konusu ile yüksek lisansını tamamladı. Şuanda İstanbul Üniversitesi İslam Hukuku Anabilim Dalında doktora eğitimine devam etmektedir. 2018-2021 yılları arasında Ziraat Katılım Bankası Danışma Komitesinde uzman olarak görev yapmıştır. Hâlihazırda Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Katılım Finans Dairesi Başkanlığında görev yapmaktadır. Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun