Anasayfa Temel Kavramlar Murabaha nedir?

Murabaha nedir?

by

Taksitli satış sözleşmesine dayalı finansman yöntemi (Murabaha) nedir?

Murabaha kelimesinin kökü Arapça “ribh” kelimesinden gelmekte olup, “ticarette fayda elde etmek, kazanmak, kar elde etmek” demektir. Murabaha, satın alınan bir şeyin, üzerine kar ilave edilerek bir başkasına satılmasını ifade eder. Yani satan kimse, o eşyanın kendisine kaça mal olduğunu belitmektense ve bu miktara muayyen bir kar bisbeti koyarak, onu diğer kimseye satmaktadır.

Söz konusu kar, miktar ya da maliyetin belli bir oranı şeklinde olabilir. Satıcının “bu mal bana 500 liraya mal oldu, 50 lira kar ekleyerek sana 550 liraya satıyorum” veya “bu mal bana 500 liraya mal oldu, yüzde 10 kar ekleyerek sana 550 liraya satıyorum” diyerek yaptığı alışveriş bir Murabaha satışıdır.

Murabaha işleminde bir ticari mal, hak ya da hizmetin satışı söz konusu olmaktadır. Murabaha işlemi, reel ekonomik faaliyetin finansmanı için gerçekleştirilmektedir.

Murabahada satılan mallar, peşin ve taksitli olarak ödenebilmektedir. Uygulamada ise, alıcı tarafından taksitli olarak ödenmekte ve ödemenin tarihine kadar malların mülkiyeti finansman sağlayan satıcıda kalmaktadır.

Murabaha sözleşmesinde sözleşmeye konu malın fiyatı, teslim tarihi ve ödemelerin ne şekil yapılacağı açıkça belirtilmelidir.

Kaynak 

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun