Anasayfa KitapKitap-Tanıtım Doğal Teoloji Olarak Politik Ekonomi

Doğal Teoloji Olarak Politik Ekonomi

by

Doğal Teoloji Olarak Politik Ekonomi & Smith, Malthus ve Takipçileri, Paul Oslington kalemiyle Albaraka Yayınları’ndan çıktı!

Eser Hakkında

İktisat, İngilizce konuşulan ülkelerde 20. yüzyılın başından bu yana hâkim söylem olmuş ve Hristiyan teolojisini [ilahiyatını] önceki otorite pozisyonundan uzaklaştırmıştır. İşte bu çığır açıcı kitap, iktisat ve din arasındaki disiplinler arası diyaloğa büyük katkı sağlamaktadır.

Doğal Teoloji Olarak Politik Ekonomi’de 18. yüzyılın sonları ila 19. yüzyılın başlarında politik ekonomiyi şekillendiren doğal teolojinin [natural theology] hikâyesini anlatan ve iktisat disiplini için teolojik meselelerin devam edegelen önemini Adam Smith, Josiah Tucker, Edmund Burke, William Paley, T.R. Malthus, Richard Whately, J.B. Sumner, Thomas Chalmers ve William Whewell gibi erken dönem politik ekonomistler üzerinden ele alan Oslington, konunun standart iktisat tarihlerinde, bilim ve çağdaş teoloji tarihlerinde ihmal edilen yönlerini ele almaktadır.

Paul Oslington Kimdir?

Paul Oslington (1965 doğumlu) Avustralyalı bir ekonomist .

Sidney Avustralya’daki Alphacrucis College’da İşletme Dekanı ve Ekonomi Profesörü . 2008’den 2013’e kadar Avustralya Katolik Üniversitesi’nde (ACU) Ekonomi Profesörü olarak görev yaptı ve burada İşletme Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi’nde ortak bir atama yaptı. 2000’den 2008’e kadar UNSW/ADFA’da İktisat Doçenti.

Paul Oslington, yeni disiplinler arası ekonomi ve din alanında uluslararası bir uzmandır . Teolojik fikirlerin ve kilise uygulamalarının ekonomik boyutlarını araştıran bir dizi makale ve kitap yayınladı.

Çalışmaları , özellikle doğal teolojinin rolüne odaklanarak, Hristiyan teolojisinin 18. ve 19. yüzyıllarda bir disiplin olarak ekonominin gelişimini nasıl şekillendirdiğini araştırıyor . Yaratılış ve takdirle ilgili Hıristiyan doktrinlerini takip ederek, insanların ve ekonomik etkileşimlerinin incelenmesi de dahil olmak üzere doğal dünyayı inceleyerek Tanrı’nın karakteri ve etkinliği hakkında öğrenebileceğimizi öğrenebileceğimizi savunuyor. Ekonomi ve teoloji arasındaki ilişkiyi anlamamız, Hıristiyan etiğini, özellikle de piyasaların değerlendirilmesini ve iş etiğindeki soruları etkiler.

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun