Anasayfa KitapKitap-Tanıtım İslamî Finansal Yönetim Örnek Olayları ve Örnek Çözümleri (Vaka Analizleri)

İslamî Finansal Yönetim Örnek Olayları ve Örnek Çözümleri (Vaka Analizleri)

by

İslamî Finansal Yönetim Örnek Olayları ve Örnek Çözümleri (Vaka Analizleri), NOBEL AKADEMİK YAYINCILIK tarafından yayımlandı. Prof.Dr. Osman Okka, Hasan Kazak ve H. Basri Alım kitabın yazarları arasındadır. Kitabın yayım tarihi Ocak 2021’dir.

Eser Hakkında

 İslâmî Finansal Yönetim: Sistem ve Uygulama (Konvansiyonel Finansla Mukayeseli) isimli serinin ilk kitabında; İslâmî finansın ne olduğu, bu konudaki İslâmî kurallar dikkate alınarak günümüzdeki modern firmalarda (adi, kollektif, komandit, limited, anonim, holding şirketlerde) uygulanış şekli konvansiyonel firmalarla mukayeseli olarak incelenmişti. Rasyonel hareket ve davranış, konvansiyonel finansta da İslâmî finansta da değişmez. Her şahıs veya şirket optimal (en iyisi) olma konusunda hareket etmeye, kazanmaya, verimli hareket etmeye çalışır; farklı olan, İslâmî finansçının ve yöneticinin İslâm’a göre yasaklanan ve etik olmayan kuralları da dikkate alarak hareket etmesi ve başarılı olmak zorunda olmasıdır. Bilindiği gibi konvansiyonel firmalar; İslâm’a göre haram sayılan her türlü faizli, aldatıcı, ahlak bozucu, defolu, tağşişli, hak gaspına sebebiyet veren, topluma zararlı vb. faaliyetlerde bulunmazlarsa İslâmî firmaya dönüşürler. İslâmî firmalar da İslâm’ın haram ve yasaklarını nazara almadan faaliyetlerini yürütüyorlarsa bunlar da konvansiyonel firmalara dönüşürler. Firmalar arasındaki geçiş bu kadar basittir. Eğer İslâmî bir firma faaliyetlerinde harama girmişse öncelikle bunları önlemeye ve dönemin sonunda da oluşan haram gelirleri firmadan uzaklaştırmaya çalışır. Hatalara düşmemek için İslâmî finansal yönetici hem konvansiyonel finansın hem de İslâmî finansın kurallarını bilmek ve isabetle uygulamak zorundadır.
Aşırı rekabetin ve yüksek sermaye maliyetinin hâkim olduğu günümüzün ekonomik sisteminde; finansal yöneticilerin problemlerini ve İslâmî finansın rolünü doğru bir şekilde anlayabilmek, sonrasında firmayla ilgili isabetli finansal kararlar alabilmek için gerçek hayattan alınmış ve örnek olay (vaka) hâline getirilmiş finansal yönetim problemlerini yakından görmeleri ve bu problemler üzerinde çözümler üretmeleri gerekir. Bu örnek olaylar (vakalar); okurlarımızın kendilerini firmanın sanal ortamında görerek finansal yönetim problemlerinin içerisine derinlemesine nüfuz edebilmeleri, İslâmî kurallar çerçevesinde alternatif çözümler üretebilmeleri ve doğru karar alabilme yeteneklerini geliştirebilmelerini sağlamak üzere hazırlanmıştır. Kitap, finansçılar ve finansçı olmak isteyenlerle birlikte firma yöneticileri için bir finansman simülatörü görevini görmektedir. 50 örnek olayı (vakayı) kapsayan (B-2) İslâmî Finansal Yönetim Örnek Olayları ve Örnek Çözümleri (Vaka Analizleri) isimli bu kitabın, sizlere faydalı olacağını ümit edilmektedir.

Prof.Dr. Osman Okka Kimdir?

Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Analitik Finansal Yönetim, Finansal Yönetim, Finansal Yönetim – Teori ve Çözümlü Problemler, Finansal Yönetim Teori ve Çözümlü Problemler, Finansal Yönetim Örnek Olayları ve Örnek Çözümler, Mühendislik Ekonomisi olarak sayılabilir.
Osman Okka kitapları; KTO Karatay Üniversitesi Yayınları, Nobel Akademik Yayıncılık aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur.
Osman Okka tarafından yazılan son kitap “Finansal Yönetim Örnek Olayları ve Örnek Çözümler”, Nobel Akademik Yayıncılık tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

Dr. Hasan Kazak Kimdir?

Hasan Kazak; 1973 Konya doğumlu olup ilk ve orta öğrenimini Konya ilinde tamamlamıştır. 1994 yılında Selçuk Üniversitesi İşletme Bölümü’nden derece ile mezun olmuş, 15 yılı üst düzey yöneticilik olmak üzere özel sektörde 25 yıl görev yapmıştır.
Ağırlıkla hızlı tüketim ürün grupları ve perakende sektörü olmak üzere yoğun bir tempo ile geçen 25 yılın ardından tecrübelerini genç kuşaklara aktarmak amacıyla, 2018 yılında akademik hayata geçmiştir. KTO Karatay Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak akademik hayata adım atan Kazak 2020 Haziran ayından beri Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapmaktadır. 2021 yılında İşletme doktora derecesi almış ve finans, İslami finans ve İslam ekonomisi alanlarında akademik çalışmalarını sürdürmektedir. İslami finansal yönetim, finansal yönetim ve İslam ekonomisi alanlarında 3 (üç) kitabı, onlarca uluslararası hakemli makale yayını ve sempozyum bildirisi bulunmaktadır. Necmettin Erbakan Üniversitesinde Rektör Danışmanı ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başmüdürü olarak görev yapmakta olan Kazak, İngilizce bilmekte olup, evli ve üç çocuk babasıdır.
H. Basri Alım Kimdir?
KTO Karatay Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan H. Basri Alım, yine aynı üniversitede “İslami Finansta Yasaklar ve Temel İslami Akitler” başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamlamıştır. Şu an KTO Karatay Üniversitesi’nde Araştırma görevlisidir.

Satın Almak İçin Tıkayınız.

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun