Anasayfa KitapKitap-Tanıtım Emek Sermaye Ortaklığı: Türk Katılım Bankacılığında Mudârebe Uygulamaları

Emek Sermaye Ortaklığı: Türk Katılım Bankacılığında Mudârebe Uygulamaları

by

Emek Sermaye Ortaklığı: Türk Katılım Bankacılığında Mudârebe Uygulamaları kitabı Dilara Bağcı Zeki’nin kalemiyle İktisat Yayınları’ndan çıktı. Bu kitap “Türk Katılım Bankacılığında Mudârebe Sözleşmesi” başlıklı teze dayanmakta ve revize edilmiş bir şekilde okuyucuya sunulmaktadır. Eser, İktisat Yayınları’nın  İslam ekonomisi, İslamî finans ilkeleri, İslam ticaret hukukunun temel özellikleri, İslamî finans kuruluşlarının felsefesi, modelleri ve araçlar ile ilgili eserlere yer verilen “İslamî Finans” dizisi kapsamında yayımlandı. Kitabın yayım tarihi Temmuz 2021’dir.

Eser Hakkında

Katılım bankacılığı, kar ve zarara katılma esasına göre fon toplayan, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yöntemleri ile fon kullandıran bir bankacılık modelidir. Geleneksel bankacılıktan farklı olarak katılım bankacılığında faizsiz sistem esas alınmış ve ticarete dayalı alternatif bir model oluşturulmuştur. Ülkemizde ve dünyada katılım bankacılığına olan ilgi artmaktadır. Bu nedenle katılım bankacılığı hukuki alt yapısı ile birlikte gelişmeye devam etmektedir. Bu kitapta, katılım bankacılığı ürünleri içerisinde önemli bir yere sahip olan mudârebe sözleşmesi genel esasları ile ele alınmış, Türk hukuku içerisindeki yeri incelenmiştir.

Dilara Bağcı Zeki Kimdir?

1989 yılında Tokat’ın Erbaa ilçesinde doğan Dilara Bağcı Zeki, 2007 yılında Yılmaz Kayalar Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladığı lisans eğitimini 2012’de tamamladı. 2013 yılında İstanbul Barosu’nda avukatlık stajını tamamlamasının akabinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Hukuk İşleri Daire Başkanlığı’nda bankacılık uzman yardımcısı
olarak göreve başladı. 2017 yılında “Katılım Hesabı (Hukuki niteliği, İşlevi, Unsurları)” konulu uzmanlık tezini sunarak girdiği yeterlik sınavı sonucunda bankacılık uzmanı oldu. 2013’te İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümünde yüksek lisans eğitimine başlayan yazar “Türk Katılım Bankacılığında Mudarebe Sözleşmesi” konulu tezinin oy birliği ile başarılı bulunması sonucunda mezun oldu. Halihazırda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Hukuk İşleri Daire Başkanlığı’nda bankacılık uzmanı olarak görev yapmaktadır.
İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

 

Eseri Satın Almak İçin Tıklayınız

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun