Anasayfa KitapKitap-Tanıtım FİNANSA GİRİŞ – Teori, Uygulama, Güncel Bilgiler ve Alternatif Bakış Açıları

FİNANSA GİRİŞ – Teori, Uygulama, Güncel Bilgiler ve Alternatif Bakış Açıları

by

İslami Finans ve Alternatif Finansal Görüşleri de İçeren bir Finansa Giriş

Genel anlamda kitabın, özelde ise basılı kitabın daha az okunduğu bir dönemde yaşıyoruz. Aynı şey ders kitapları için de söz konusu. Bunun yerini power point sunumu gibi materyaller almış durumda. Ders kitaplarının daha az okunur olmasının kitapların kendisiyle de ilgisi var gibi gözükmektedir. Finansla ilgili kitaplardan örnek vermem gerekirse; kitapların çok geniş yelpazede hazırlanması ve dolayısıyla çok hacimli olması, ya sözel açıklamalar olmadan matematiksel hesaplara dayanması ya da matematiksel hesapların dahi sözel bir şekilde açıklanması, aşırı teorik bilgi içermesi ve güncel bilgilere/verilere çok odaklanılmaması gibi hususlar öğrencileri bu tarz kitapları okumaktan alıkoymaktadır. Bu ve benzeri hususlardan hareketle bu kitabı hazırlama gereği duyduk. Kitap bu anlamıyla her şeyden önce öğrenciler, ama genel anlamda finansa dair temel bilgi öğrenmek isteyen herkes için hazırlanmıştır. Yeni dönem ders kitabı tasarlamaya yönelik önerilere de bir katkı sağlaması amaçlanmıştır.

Bunlara ilaveten, bu kitabın şöyle bir özelliği vardır; İslami finans/katılım finansı bugün dünyada hem teori hem pratikte adından söz ettiren bir konuma gelmiştir. Bu anlamda finansla ilgili bilgiler veren bir eserde bunun es geçilmemesini de arzu ettik. Bunu yaparken Zubair Hasan’ın Economics with Islamic Orientation (https://www.amazon.co.uk/Economics-Islamic-Orientation-Zubair-Hasan/dp/983471405X) adlı eserinden esinlendik. Hasan, klasik bir iktisada giriş kitabı yazsa da ilgili gördüğü yerlerde İslam iktisadının kendine has bakış açısını yansıtan bilgi verici kutucuklar (box) açmıştır. Biz de bu kitabımızda benzer şekilde ilgili yerlerde İslami finans ile ilgili bilgi veren kutucuklar açtık. Bu kutucuklarda yalnızca İslami finansa dair değil, davranışsal finansa dair de bilgiler geçilmektedir. Bu da kitabın başlığındaki “alternatif bakışlar” kısmını açıklamaktadır.

Finansa ilgi duyan, konuya dair çok bilgisi olmayan herkesin faydalanabilmesini arzu ettiğimiz bu kitap, İslam iktisadı ve finansı alanında ilerlemek isteyen fakat iktisat ve finans arka planı olmayan kişiler için de başlangıç seviyesinde yardımcı bir kitap olabilir.

 Zeyneb Hafsa Orhan

Kitabı temin etmek için tıklayınız. 

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz