Anasayfa Araştırma Türkiye’den İslami Finans Haberleri

Türkiye’den İslami Finans Haberleri

by

Kuveyt Türk, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı

Kuveyt Türk, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Kullandırdığı fon büyüklüğü yüzde 50 artışla 296 milyar TL’ye ulaşan Kuveyt Türk’ün aktif büyüklüğü ise 590 milyar TL’ye yükseldi.

2023 ÜÇÜNCÜ ÇEYREK İTİBARIYLA RAKAMLARLA KUVEYT TÜRK

• Reel ekonomiye nakdi ve gayrinakdi fon kullandırımlar aracılığıyla 347 milyar TL destek sağladı.

• 2023’nin ilk 9 ayında kullandırılan fon büyümesi yüzde 50 düzeyinde gerçekleşti.

• Dış ticaret finansmanı yılın ilk 9 ayında yüzde 52 oranında büyüme performansı göstererek 42 milyar TL hacme ulaştı.

• Yüksek aktif kalitesi odağıyla donuk alacaklar oranı yüzde 1,30 düzeyinde gerçekleşti.

• 9 aylık toplanan fon büyümesi yüzde 42 oranında gerçekleşerek toplamda 429 milyar TL toplanan fon hacmine ulaşıldı.

• Yılbaşından bu yana yüzde 50 Türk Lirası toplanan fon büyümesiyle fonlama tabanı içerisindeki TP’nin payı artırıldı.

• Cari hesabın, toplanan fonlar içerisindeki payı yüzde 50,2 seviyesine yükseldi.

• Yıllıklandırılmış ortalama öz kaynak kârlılığı yüzde 69 düzeyinde gerçekleşti.

• Yasal limiti yüzde 12 olan sermaye yeterlilik oranı yüzde 25,2 seviyesine ulaştı.

Türkiye Finans Beşinci Kez Türkiye’nin En Etik Şirketleri Arasında

Türkiye Finans, Etik Değerler Merkezi tarafından düzenlenen ve etik değerlere önem veren şirketlerin ödüllendirildiği “ETİKA 2022 Türkiye Etik Ödülleri” organizasyonunda uluslararası etik standartlara uygunluğuyla 5. kez ödül aldı.
Türkiye Finans, etik ve iş ahlakı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Etik Değerler Merkezi (EDMER) tarafından 11 yıldır düzenlenen “ETİKA 2022 Türkiye Etik Ödülleri” organizasyonunda ilgili tüm kriterlerde uluslararası etik standartlara uygunluk göstererek ödüle layık görüldü. Türkiye Etik Ödülü’nü bu yıl da almaya hak kazanan Türkiye Finans, toplamda beşinci kez Türkiye’nin en etik şirketleri arasına girmeyi başardı.

Emlak Katılım, aktif büyüklüğünü 150,7 milyar TL’ye çıkardı

Emlak Katılım, Türkiye’nin dört bir yanında açtığı şubeler ve dijital bankacılık alanında sunduğu öncü hizmetlerle büyümesini sürdürüyor. Başta gayrimenkul sektörü olmak üzere tüm sektörlerde sürdürülebilir ve yenilikçi finansman modellerini yaygınlaştıran Emlak Katılım, 2023 yılı üçüncü çeyrek sonuçları ile önemli bir başarıya imza attı.

Emlak Katılım’ın, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde aktif büyüklüğü 150,7 milyar TL olurken ülke ekonomisine sağladığı katkı 71,2 milyar TL oldu. İlk dokuz ayda özkaynak karlılığı bankacılık sektörünün oldukça üzerinde seyrederek %70 düzeyine ulaşırken, özkaynakları ise geçen yılın aynı dönemine göre %121,2 artışla 10,1 milyar TL’ye ulaştı.

Katılım bankacılığı ilke ve standartlarıyla hizmet veren, yenilikçi ürünleri ile sektörde kapsayıcılığını artıran Emlak Katılım, 2023 yılı bilançosunu açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde 93,1 milyar TL olan aktif büyüklüğünü %61,93 artışla 150,7 milyar TL’ye ulaştıran bankanın net kârı ise 4,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Toplam varlıkların içindeki likit varlıklarının payını yıl sonuna göre %10 artırarak 62,9 milyar TL seviyesine taşıdı.

Nakdi finansman hacmi geçen yılın aynı dönemine göre %37,4 artışla 55,5 milyar TL, gayri nakdi finansman hacmi %57,7 artışla 15,7 milyar TL olarak gerçekleşen Emlak Katılım, böylelikle ilk dokuz ayda ülke ekonomisine toplam 71,2 milyar TL katkı sağlamış oldu. Bankanın toplanan fonları geçen yılın aynı dönemine göre 40,9 milyar TL artışla bu yıl üçüncü çeyrekte 118,3 milyar TL olarak gerçekleşti.

İstikrarlı operasyonel faaliyetleri sonucunda özkaynak karlılığı bankacılık sektörünün oldukça üzerinde seyrederek %70 düzeyine ulaşırken özkaynakları ise geçen yılın aynı dönemine göre %121,2 artışla 10,1 milyar TL oldu.

Geçen yılın aynı döneminde katılım bankacılığının takipteki krediler oranı %1,64 olmasına karşın Emlak Katılım’ın bu oranı %0,35 olup seyrini sektör ortalamasının çok altında sürdürerek, 2023 yılı üçüncü çeyreğinde sorunlu alacak yönetimi konusunda başarılı bir sonuç elde etti. Bankanın sermaye yeterlilik oranı ise 28,19 seviyesinde gerçekleşti.

Hazine’nin sukuk ihracına 3 kat talep geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sukuk ihracını 2,5 milyar dolar borçlanma ile tamamlarken, ihracat 3 katı talep geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 5 yıl vadeli sukuk ihracını 2.5 milyar dolar borçlanma ile tamamlarken ihraçta nihai getiri yüzde 8,5 oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ihraca 3 katı talep geldi.

Bu ihraçla birlikte Hazine 2023 yılında uluslararası sermaye piyasalarından 10 milyar dolar tutarında finansman sağladı. İhracı Emirates NBD Capital, HSBC, JPM, Kuwait Finance House ve QNB Capital yönetti.

Ziraat Katılım’dan bir ilk: 500 milyon dolarlık sukuk ihracına 5 kattan fazla talep geldi

Ziraat Katılım Türkiye’de Bir Kamu Katılım Bankası Tarafından Yapılan İlk Uluslararası Sukuk İhracını Gerçekleştirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre; Ziraat Katılım,  ilk uluslararası sukuk ihracını başarıyla tamamladı.

500 milyon USD tutarlı ihraç, Ortak Aracı Kurumlar (Joint Bookrunners) Dubai İslam Bankası, Emirates NBD Capital, HSBC ve Standard Chartered Bank tarafından Reg S formatında 31.10.2023 tarihinde gerçekleştirildi.

Türkiye’de bir kamu katılım bankası tarafından gerçekleştiren ilk uluslararası sukuk ihracına imza atmış olan Ziraat Katılım, Eylül 2021 tarihinden beri Hazine ve Maliye Bakanlığı ihraçları haricinde Reg S formatındaki ilk özel sektör ihracını da gerçekleştirmiş oldu.

Ziraat Katılım için güçlü bir ilk ihraç olarak nitelendirilen ve 24 farklı ülkeden 135 yatırımcının ilgi gösterdiği ihraca 5 kattan fazla talep geldi.  Söz konusu işlem, 2023 yılında Türkiye’de gerçekleşen ihraçlara gelen en büyük talep oranını temsil ediyor. Sukuk ihracı ile Ziraat Katılım; fiyat, büyüklük ve yatırımcı çeşitliliği açısından hedeflenen sonuçlara da ulaşmış oldu.

Türk Eximbank Katılım Esaslı İhracat Alacak Sigortası Programını Uygulamaya Alıyor

Türkiye’nin resmi ihracat destek kuruluşu Türk Eximbank, faizsiz bankacılık alanında ihracatçıların ihtiyaçlarına çözüm üretmek için önemli adımlar atıyor. 

BDDK’nın kalkınma ve yatırım bankalarının faizsiz bankacılık işlemlerini icra etmelerine yönelik Bankacılık Kanunu’nda yaptığı değişiklikler sonrasında Türk Eximbank tarafından faizsiz bankacılık ürünlerinin oluşturulması çalışmalarına hız verildi. Bu doğrultuda 2022 yılı içerisinde Banka bünyesinde faizsiz bankacılık Danışma Komitesi kuruldu.

Dünyada örnekleri bulunan pencere sistemi modeli ile faizsiz bankacılık faaliyetlerini tüm iş süreçlerinde diğer bankacılık faaliyetlerden ayrıştıran Türk Eximbank, 1989 yılından bu yana ihracatçılara sunduğu ihracat kredi sigortası programları arasına “Katılım Esaslı İhracat Alacak Sigortası ürününü ekledi.

Türk Eximbank’ın gelişen vizyonunun ve yenilikçi yaklaşımının bir yansıması olarak, ihracat kredi sigortası alanında bir ilk olan Katılım Esaslı İhracat Alacak Sigortası, ihracatçıların yurt dışında yerleşik alıcılara yönelik Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartları’na uygun mal satışlarından doğacak azami 360 gün vadeli ihracat alacaklarının ticari ve politik risklere karşı sigortalanması yoluyla ülkemiz ihracatının güvenilir bir ortamda artırılmasına katkı sağlaması hedefleniyor.

Bankanın her yıl ürün ve hizmet kapsamını genişlettiğini vurgulayan Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, Bankanın bir diğer önemli ürünü olan ihracat kredi programları kapsamında uluslararası kuruluşlardan faizsiz bankacılık esaslarına göre fon temin ederek ihracatçılara sunduklarını, İslam Kalkınma Bankası (IDB) ile yapılan iki aşamalı murabaha anlaşması, Körfez kaynaklı sendikasyon finansmanı ve Uluslararası İslami Ticaret Finansman Kuruluşu (ITFC) ile yapılan murabaha sendikasyonuyla faizsiz bankacılık çerçevesinde fon temin ederek 2022 yılında 105 milyon ABD Doları tutarında murabaha finansmanı sağladıklarını, bu yıl ise toplam 327 milyon ABD Doları tutarında fon kullandırımına devam ettiklerini ifade etti.

Güney, “Türk Eximbank olarak Faizsiz Bankacılık alanında finansman ve sigorta ürünlerimizi çeşitlendirerek tüm ihracatçılarımıza ulaşmayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun