Anasayfa KitapKitap-Tanıtım İslam İktisat Düşüncesi Tarihi 2 İslam Pazarları ve Hisbe Teşkilatı

İslam İktisat Düşüncesi Tarihi 2 İslam Pazarları ve Hisbe Teşkilatı

by

Klasik Yayınları’ndan yayımlanmış bir eser, İslam İktisat Düşüncesi Tarihi 2 İslam Pazarları ve Hisbe Teşkilatı … Cengiz Kallek tarafından kaleme alındı.

Eser Hakkında

İslâm İktisat Düşüncesi Tarihi serisi, İslâm medeniyetinin iktisat düşüncesi boyutunu aydınlığa kavuşturmak ve bu düşüncenin akımlarını belirlemek suretiyle bir “düşünsel soy kütüğü” çıkarma amacıyla hazırlandı. İslâm iktisat düşüncesinin konumunu ve değerini yadsıyan savların sorgulanmasını da hedefleyen bu dizinin ilk kitabı İslâm İktisat Düşüncesi Tarihi: Harâc ve Emvâl Kitapları başlığıyla yayımlandı.

Serinin ikinci kitabı olan elinizdeki eserde, “hisbe” ve “ihtisab” kavramlarının anlam ve kapsamı açıklanmakta, muhtesibin faaliyet alanını teşkil eden pazarın / piyasanın hukukî, iktisadî, tarihî ve coğrafî nitelikleri incelenmekte, ilgili literatürün genel özellikleri, kronolojik dağılımı ve belli dönemlerde yoğunlaşmasının sebepleri değerlendirilmektedir. Bu çalışma ayrıca, dizinin, teorik ve pratik nitelikli hisbe / ihtisab kitaplarına odaklanan üçüncü cildi için de bir mukaddime mahiyetindedir.

Cengiz Kallek Kimdir?

1960 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1982 yılında mezun oldu. Yurt içinde ve yurt dışında sürdürdüğü Arapça ve İslâmî ilimler çalışmalarının ardından, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslâm Hukuku Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı (1989). Aynı enstitünün İktisat Tarihi Bölümü’nde “Asr-ı Saâdet’te Yönetim-Piyasa İlişkisi” başlıklı teziyle doktor oldu. Halen T.D.V. İslâm Ansiklopedisi’nde fıkıh uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun