Anasayfa Araştırma İngiltere’de Tüketici Güveni Rekor Seviyeye Geriledi

İngiltere’de Tüketici Güveni Rekor Seviyeye Geriledi

by

İngiltere’de tüketici güveni rekor düşük seviyeye geriledi. Uzmanlar düşen güvenin resesyon riski doğurduğuna dikkat çekiyor.

Araştırma firması GfK Ltd. güven oranının Haziran ayında 1 puan düşerek 41’e gerilediğini kaydederken bu rakamın anketin yapıldığı 48 yıllık dönemin en düşük seviyesi olduğu belirtildi. Resesyon riskinin tüketici için hem kendi bütçeleri hem de genel ekonomi açısından etkili olduğu değerlendiriliyor.

Veriler 40 yılın en yüksek enflasyonun İngiltere ekonomisi üzerinde yarattığı derin tahribatları ortaya koyuyor. Uzmanlar ücret artışlarının artan fiyatları yakalayamaması nedeniyle tüketici bütçelerinin zorlanmaya başladığına ve pandemi döneminden daha karanlık bir ekonomik görünüme ilerlendiğine dikkat çekiyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın artan fiyatları kontrol altına almak için ekonomik büyümeyi feda etmeye hazırlandığını işaret etmesiyle yaz aylarında endüstriyel aktiviteye görünümü ve artan faizlerin de ulusal güven üzerinde baskı kurduğu belirtiliyor.

“İngiltere sert bir ekonomik gerçekle karşı karşıya” diyen GfK Müşteri Stratejileri Direktörü Joe Staton, “Tarih, gidişatın zorlu hale geldiği dönemlerde tüketicilerin harcamaları kıstığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bloomberg.com

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun