Anasayfa KitapKitap-Tanıtım İslami Finansta Finansal İnovasyon ve Mühendislik

İslami Finansta Finansal İnovasyon ve Mühendislik

by

Albaraka Yayınları’ndan yayımlanmış bir eser, “İslami Finansta Finansal İnovasyon ve Mühendislik”

Eser Hakkında

Literatürde var olan önemli bir boşluğu doldurmak üzere Samir Alamad tarafından kaleme alınan bu çalışmanın amacı, İslami finans ve bankacılığın gelişimine katkı sunmaktır. İslami perspektifle finansal ürün geliştirme uygulamaları, süreçleri ve yapılarını ele alan eser, yazarın doktora çalışmaları sırasında elde ettiği birtakım bulgulara dayanan ayrıntılı bir araştırmanın ürünüdür.

Şer’i uyum konusunda uluslararası finans kuruluşlarının danışmanlığını yürüten Alamad, İslam hukukuna göre sıfırdan bir finansal sistem inşa etme ve Batı Avrupa’daki İslami bankalar için ürün portföyü oluşturma konularında tavsiyelerde bulunmaktadır. Kitabın asıl hedefi ise İslami finansta dinî kuralların finansal inovasyon ve mühendislik üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu bakımdan eser, şeriat ile uyumlu finansal inovasyonun nelerden oluştuğunu ve bu durumun inovasyon sürecini nasıl etkilediğini inceleyerek yeni kavramsallaştırma ve tanımlamalar ortaya koymaktadır.

Yazar Hakkında

İslami bankacılık, şer’i uyum, İslam ticaret hukuku, sukuk, denetim, sigorta konularında uzmanlaşan Samir Alamad, lisans derecesini Al Fateh Üniversitesi’nden İslam Ticaret Hukuku alanında almıştır. Ardından lisansüstü çalışmalar için İngiltere’de bulunmuş ve Loughborough Üniversitesi’nden İslami Bankacılık Finans ve Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Doktora düzeyinde Aston Business School’da Finansal İnovasyon ve Mühendislik alanlarında araştırmalar yapan Alamad, hâlen İngiltere’de Al Rayan Bankası’nda Şer’i Uyum ve Ürün Geliştirme biriminin yöneticiliğini üstlenmektedir. Aynı bankada Şer’i Denetleme Komisyonu üyesidir. Aynı zamanda Birmingham Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir.

İslami Finansal Kurumlar için Muhasebe ve Denetim (AAOIFI) sertifikasına sahip olan Alamad, AAOIFI bünyesinde bulunan çeşitli kuruluşlara denetçi ve danışman olarak hizmet vermektedir. İngiliz Hazine Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Bank of England gibi kurumlar üzerinden İngiliz hükümetine İslami bankacılık konularında danışmanlık hizmeti veren Alamad, uzmanlık alanlarıyla alakalı sayısız uluslararası konferansa ve yayına katılmış, çok sayıda akademik makale yayımlamıştır.

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun