Anasayfa Temel Kavramlar FinTech Nedir?

FinTech Nedir?

by

FinTech (Finansal Teknoloji) ne demektir, ne anlama gelir?

İngilizce financial technologies’in kısaltması olan fintech, bankacılık ve finans hizmetlerinin sunulması konusunda geliştirilen teknolojileri ifade etmektedir. Özünde, fintech, bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda kullanılan özel yazılım ve algoritmaları kullanarak özel ve tüzel kişilere yaşamlarını daha iyi yönetmelerinde yardımcı olmak için kullanılır. Fintech ayrıca bitcoin gibi kripto para birimlerinin geliştirilmesini ve kullanılmasını teknolojisini de içerir. Internet ve akilli telefonların yaygınlaşması ilk başta sadece muhasebe alanında kullanılan fintechlerin de kullanımını yaygınlaştırdı. Şimdi ise Fintech; para transferi, akıllı telefonunuzla çek yatırma, bir işe başlama için para toplama veya bir kişinin yardımı olmadan yatırımlarınızı yönetme gibi çeşitli finansal faaliyetleri sağlıyor.

Finansal hayatin dijitalleşip daha etkin ve hızlı hale gelmesini amaçlayan Fintechler hem kullanıcılar hem de finansal servis hizmeti verenler bakımından avantajlar sağlıyor. Güvenli ve hızlı hizmet sunumunu dijital platformlardan gerçekleştirmek hizmet sağlayıcıların iş gücü ihtiyaçlarını ve hata riskini azaltıyor. Bu da operasyonel masrafların azalması anlamına geliyor.

2015 yılında olgunlaşmaya başlayan FinTech ekosistemi, 2017 – 2020 tarihleri arasında atılan yeni adımlarla birlikte daha hızlı mesafe kat etmeye başlamıştır. Bu yeni gelişmeler doğrultusunda ülkemiz FinTech şirketleri yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarmış ve büyük tutarlarda alınan yatırımlar ile dünya markası olma yolunda ilerleyen Türk FinTech şirketleri çeşitli kuruluşlarca hazırlanan raporlarda kendilerine yer bulmuşlardır.

KPMG ve H2 Ventures tarafından 2019 yılında hazırlanan “FinTech 100” raporunda, “Gelişen 50” başlığı altında Papara ve MenaPay şirketlerine atıfta bulunarak dikkat çekilmiştir. Türkiye’de FinTech yatırımlarının 12 milyon dolar düzeyinde olduğu tahmin edilirken, kanun koyucular tarafından yürürlüğe alınan yeni düzenlemeler ile birlikte FinTech ekosistemine yönelik politikaların oluşturulmasının da önü açıldı. 2019 – 2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma Planı bu düzenlemelerin en somut örneğidir ve 6493 sayılı “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” ile birlikte FinTech sektörü ülkemizde yasal zeminde gelişme olanağı bulmaktadır.

Türkiye’de kurulan FinTech şirketlerinin yanında yurtdışından yatırım alarak gelişen FinTech şirketleri, ekosistemi oluşturan önemli şirketlerdir. Yine 2019 yılında BiLira, Bankalarım, Payfull, Paym.es ve Kassa gibi şirketlerin yer aldığı toplam 17 Türk FinTech girişimi, yabancı yatırımcılardan 8,4 milyon dolarlık yatırım almayı başarmıştır. FinTech alanında ülkemizde yapılan girişimlerin artacağı düşünülürken Türkiye’de FinTech’in geleceğinde büyük veri, nesnelerin interneti (IoT), yapay zeka ve blokchain gibi teknolojilerin yer alacağı düşünülmektedir. Gelişim alanında ise InsurTech ve İslami FinTech alanları önemli fırsatlar barındırmaktadır.

Kaynak: Startup, PayTRBlog

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun