Anasayfa KitapKitap-Tanıtım “İslam İktisadında Garar” İktisat Yayınları’ndan Çıktı!

“İslam İktisadında Garar” İktisat Yayınları’ndan Çıktı!

by

İslam İktisadında Garar, Soner Duman, Muhammed Emin Durmuş ve İsmail Bektaş’ın editörlüğünde İktisat Yayınları’ndan çıktı.

Eser, İktisat Yayınları’nın İslam ekonomisi, İslamî finans ilkeleri, İslam ticaret hukukunun temel özellikleri, İslamî finans kuruluşlarının felsefesi, modelleri ve araçları olmak üzere geniş bir yelpazede kitaplardan oluşan “İslamî Finans” dizisi kapsamında yayımlandı. Kitabın yayım tarihi Kasım 2021’dir.

Eser Hakkında

İslam İktisadında Garar; ticari ilişkilerin açıklık ve şeffaflık ilkelerine mugayir oluşu, insanlar arasında anlaşmazlık ve kavgaların meydana gelmesine sebebiyet vermesi nedeniyle yasaklanmıştır. Bu kitap, klasik fıkıh literatüründe tartışılan ve modern iktisadi işlemlerde de karşımıza çıkan Garar yasağını detaylıca incelenmekte ve fıkıh mirasımız ile günümüz iktisadi işleri arasında ‘nasıl bir bağ kurulabilir?’ sorusuna cevap vermektir.

Soner Duman Kimdir?

Aslen Kastamonu-Taşköprülü olup 1975’te İstanbul’da doğdu. 1993’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine girdi. 1998’te buradan mezun olduktan sonra aynı yıl Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam hukuku bilim dalında yüksek lisansa başladı. 2000 yılında yüksek lisansını, 2007 yılında doktorasını tamamladı.

2000 – 2011 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çeşitli liselerde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görev yaptı. 2011 yılında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 2014 yılında aynı üniversitede Doçent, 2019 yılında Profesör oldu. Hâlen aynı üniversitede İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanı ve öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Yine aynı üniversitenin İslam Ekonomisi ve Finansı Anabilim Dalında dersler vermektedir.

Alanında çok sayıda kitap, makale ve tebliğ ve tercümeleri bulunmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

İlk ve orta öğrenimini İstanbul/Üsküdar’da tamamladı. 2009 yılında Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden, 2014 yılında ise Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. 2015 yılı Şubat ayında Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezine (İSEFAM) araştırma görevlisi olarak atandı. Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Bölümünün yüksek lisans programını 2016 yılında, doktora programını ise 2020 yılında tamamladı. Hâlen Sakarya Üniversitesi İSEFAM bünyesinde araştırma görevlisi olan Durmuş; Osmanlı vakıf hukuku, muâmelât fıkhı, İslam ekonomisi ve finansı alanlarında akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Satın Almak İçin Tıklayınız!

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun