Anasayfa Röportaj İslam Ekonomisi ve Finansı Bölümü Hakkında Merak Edilenleri Lisans Öğrencisi Dilek Özkurt Cevaplıyor

İslam Ekonomisi ve Finansı Bölümü Hakkında Merak Edilenleri Lisans Öğrencisi Dilek Özkurt Cevaplıyor

by

YKS 2021 üniversite sınav sonuçları açıklandı ve yüzbinlerce öğrenci tercih heyecanı yaşamaya başladı.  5-20 Ağustos tarihlerinde yapılacak tercih döneminde öğrenciler gidebilecekleri üniversite ve bölümleri araştırıyorlar.  Biz de okurlarımız için İslam Ekonomisi ve Finansı bölümü ile ilgili önemli soruları İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı lisans öğrencisi Dilek Özkurt’a sorduk. Dilek Özkurt, bölüm ile ilgili soruları islamiktisadi.net okurları için cevapladı.

  • İslam Ekonomisi ve Finans Bölümü Nedir?

Klasik iktisattaki aşırı finansallaşmayla birlikte servetin adaletsiz dağılımı gibi sosyal refahı bozan ve krizler üreten mevcut iktisadi sistemin aksine İslam İktisadı reel ekonomiye dayalı, refahın adilce paylaşıldığı, aşırı belirsizlik ve riskten uzak istikrarlı bir iktisadi yapı öngörme amacı güden bir bölümdür.

  • Neden İslam Ekonomisi ve Finansı?

İslam İktisadı ve Finans bölümü, mezun olduktan sonra normal bir iktisat bölümüne kıyasla  daha detaylı bir bilgi birikimine sahip olmayı öngörüyor. Çünkü ana akım iktisat derslerinin üzerine İslam’ın kendine özgü ekonomik ve finans temellerinin olmasıyla birlikte daha geniş çerçevede kendi kurumlarına sahiptir bu nedenle bölümle birlikte tüm bunları içeren geniş bir eğitim alınmaktadır.

  • Bölümün Kariyer ve İstihdam Olanakları Nelerdir?

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde İslam İktisadı ve Finansı bölümü İşletim ve Yönetim Bilimleri Fakültesi altında olmasından dolayı bir işletme fakültesi mezununun olabileceği her yerde görev alabilir. Bunlara ek olarak bölümle direkt bağlantılı katılım bankalarında ,BDDK, TCMB, Hazine ve Maliye Bakanlığı vb yerlerde ve İslam Kalkınma Bankası, IRTI vs gibi uluslararası kurumlarda da görev alabilirler.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde İslam İktisadı ve Finansı bölümü İşletim ve Yönetim Bilimleri Fakültesi altında olmasından dolayı bir işletme fakültesi mezununun olabileceği her yerde görev alabilir. Bunlara ek olarak bölümle direkt bağlantılı katılım bankalarında ,BDDK, TCMB, Hazine ve Maliye Bakanlığı vb yerlerde ve İslam Kalkınma Bankası, IRTI vs gibi uluslararası kurumlarda da görev alabilirler.

  • Bölümde Yabancı Dil Öğrenme İmkanı Var Mı?

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde bu bölüm için İngilizce ve Türkçe öğrenim dilleri mevcuttur. Bunun yanında üniversitenin öğrencilerine 3 dil hedefi vardır. İngilizce, Arapça, Çince, Rusça ve İspanyolca gibi dilleri normal ders programlarının içinde krediye sayılacak şekilde ders almaları mümkündür.

  • Çift Anadal İmkanı Var Mı?

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde çift anadal ve yandal yapma imkanı normal öğrenim süresince ve ilave bir yıl burslu olmak üzere mevcuttur.

  • Burs İmkanı Var Mı?

İstanbul Sabahattin Zaim üniversitesinde akademik başarı bursları, ilk beş tercih bursu ve kardeş bursu olmak üzere çeşitli burs imkanları mevcuttur. Detaylı incelemek için tıklayın.

  • Üniversitenin İmkanları neler?

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin oldukça geniş olan dil öğrenme imkanı buna ek olarak üniversitenin kariyer merkezinde yapılan etkinliklerle staj imkanları, yurt dışı deneyimi için Erasmus gibi imkanlar vardır.Bunların yanı sıra üniversitenin büyük bir kampüsünün olmasıyla beraber çok zengin bir kütüphaneye sahiptir.

  • Akademik Kariyer Mümkün mü?

İslam Ekonomisi ve Finansı bölümü mezunu öğrenciler için yurt içi ve yurt dışında yüksek lisans ve doktora programları mevcuttur.

İslam Ekonomisi ve Finansı Bölümü hakkında merak edilenleri Zeyneb Hafsa Orhan’a sorduğumuz yazıyı da şuradan okuyabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun