Anasayfa KitapKitap-Tanıtım Paranın Özelleştirilmesi

Paranın Özelleştirilmesi

by

Eser Hakkında

Günümüzde devletlerin ölçüm birimi ve ödeme aracı olarak kullanılacak parayı sağlaması bir çeşit “dogma” olarak kabul görmektedir. Buna karşın gittikçe yaygınlaşan kripto paralar, devletlerin para arzındaki tekeli hakkında çeşitli tartışmalara yol açmaktadır. Kripto paraların ortaya çıkışından yaklaşık 30 yıl evvel F. A. Hayek, para arzında devlet tekeline karşı çıkarak bunun finansal istikrarsızlık ve enflasyon ile neticelendiğini öne sürmekte; piyasa şartlarında rekabet eden para birimlerinin küresel ekonomik istikrarın sağlanmasında etkili olacağını savunmaktadır. Bu düşünceleriyle hem kripto paraların iktisadi fikir öncüsü olmakta hem de tüm dünyada güncel ve yaygın bir sorun olan enflasyona sıra dışı bir çözüm önerisi sunmaktadır.

Devlet, özel teşebbüsler tarafından piyasaya arz edilecek olan “para”nın kullanılmasına izin verirse ne olur? Kişilerin günlük hayatta kullanacağı para birimini tercih edebileceği bir sistem, hayatımızda ne gibi değişikliklere neden olur? Hayek, Paranın Özelleştirilmesi’nde bu gibi güncel sorulara yanıt aramakta ve çeşitli önerilerde bulunmaktadır.

Yazar Hakkında

Friedrich August von Hayek, modern Avusturyalı iktisatçıların en seçkinleri arasındadır. Friedrich von Wieser’in öğrencisi, Ludwig von Mises’in mahmisi ve meslektaşı, ve Avusturya Okulu teorisyenlerinin göze çarpan bir nesli içinde en önde gelen kişi olarak Hayek, belki de, Avusturyacı fikirleri İngilizce konuşan dünyanın başından sonuna kadar yaymada başka herkesten daha başarılı idi. John Hicks 1967’de şöyle yazmıştı: “İktisadî analizin 1930’lardaki eksiksiz tarihini yazmanın zamanı geldiğinde, dramadaki öncü bir figür Profesör Hayek olacak… [Z]ar zor hatırlanmaktadır ki, bir zamanlar Hayek’in yeni teorileri Keynes’in yeni teorilerinin başlıca rakibiydi.”1 Ne yazık ki, sonrasında, Hayek’in iktisadî dalgalanmalar teorisi Keynesyen devrim tarafından bir kenara atıldı. Bununla birlikte, nihayetinde, Hayek 1974’te İsveçli Gunnar Myrdal’la birlikte İktisat Bilimi Nobel Ödülü’nü kazandığında, bu eser tekrar kabul gördü.


Kaynak: Albaraka Yayınları

Biyografi Kaynak: Dergi Park

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun