Anasayfa HaberGündem Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

by

Suudi Arabistan’ın varlık fonu bir ilke imza atarak Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda İslami tahvilleri listelemeyi ve milyarlarca dolar toplamayı planlıyor. Katarlı bir banka da varlık yönetimi tekliflerini besleyen yeni bir Şeriat uyumlu fon başlatırken Tanzanyalı GSM Group’un bir iştiraki de Şeriat uyumlu bir Tekafül ürününü tanıttı.

Yatırım
Birleşik Krallık / Suudi Arabistan
Suudi Arabistan’ın PIF’i 3,5 milyar dolarlık İslami tahvilleri Londra Borsası’nda listeleyecek
Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, fon kaynaklarını çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olarak Londra Menkul Kıymetler Borsası Uluslararası Menkul Kıymetler Piyasası’nda dolar cinsinden 3,5 milyar dolarlık ilk İslami tahvilleri listelemeye hazırlanıyor.

Bu çift işlemli uluslararası İslami tahviller ya da sukuk, 25 milyar doları aşan sipariş defteriyle yedi kattan fazla talep görerek güçlü bir taleple karşılaştı. (The National News)

Katar
Commercial Bank, Franklin Templeton ile yeni Şeriat uyumlu fonunu tanıttı
Commercial Bank, Franklin Templeton Investments tarafından yönetilen yeni Shariah Global Multi-Asset Fund’ın lansmanını duyurmak üzere premium bankacılık müşterileri için özel bir etkinlik düzenledi.

Bu hamle Commercial Bank’ın servet yönetimi ve müşterilerine çeşitli yatırım çözümleri sunma stratejik hedefiyle uyumludur. (Zawya)

Şirket Haberleri

Tanzanya
Galco Insurance Brokers Şeriat uyumlu Tekafül ürününü piyasaya sürdü
GSM Grubu’nun bir iştiraki olan Galco Insurance Brokers, ‘Tekafül’ adı verilen şeriata uygun bir sigorta ürününü tanıttı.

Geleneksel sigortadan farklı olarak Tekafül, üyelerin birbirlerini kayıp veya hasara karşı korumak için bir havuz sistemine katkıda bulunmasıyla işbirliği ve ortak sorumluluk ilkelerine göre çalışır. (The Citizen)

Birleşik Krallık
ICIEC, 2023 Londra Sukuk Zirvesi’nin merkezinde yer alıyor
IsDB Group’un bir üyesi olan Islamic Corporation for the Insurance of Investment and Export Credit (ICIEC), 2023 Londra Sukuk Zirvesi’nde önemli bir rol oynamaya hazırlanıyor.

“ESG ve Yeşil Sukuk Yoluyla Sukuk İnovasyonunun Geleceği” konusuna odaklanan bu yılki zirve, piyasadaki dalgalanmanın ortasında büyük önem taşıyor. ESG hususları, yeşil finans ve risk azaltma konularına vurgu yapan etkinlik, İslami sermaye piyasalarında çığır açan fikirler için bir platform olacak. (Zawya)

Ticari Gelişmeler

Birleşik Devletler
AlHuda CIBE ve Holy Book Finance İslami finansı güçlendirmek için işbirliği yapıyor
Giderek küresel bir fenomen haline gelen İslami finans, sürdürülebilir ve üstün bir finansal alternatif olarak kabul görerek etkisini Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar genişletiyor.

Bu önem ışığında, BAE, Dubai’deki AlHuda CIBE ve Holy Book Finance LLC bir Mutabakat Zaptı (MOU) imzaladı. (Zawya)

ESG Gelişmeleri

Malezya
Pengerang Enerji Kompleksi için yeni İslami finansman teklifi
ChemOne Group, Malezya’daki Pengerang Enerji Kompleksi (PEC) için İhracat Kredi Ajansı (ECA) destekli bir proje finansmanı kapsamında İslami bir dilim başlattı.

Bu yenilikçi yapı, İslami Bankaların finansal kapanışa yaklaşan projenin finansmanında geleneksel ticari bankalarla işbirliği yapmasını sağlıyor. PEC için İslami dilim 375 milyon dolar ya da daha fazla bir meblağ tutmaktadır. (Hidrokarbon Mühendisliği)

Kuveyt
Yerinden edilmiş kişiler için inşaat projesinin ikinci aşaması başlıyor
Kuveyt Zakath konut köyünün temel atma töreni, Kuveyt Kentsel Gelişim ve İskan Bakanı Prasanna Ranatunga’nın başkanlığında ikinci etabının açılışına işaret etti.

Yerel inşaat firması Zakat Houses, ilk aşamasını tamamlamış olduğu projeyi finanse ediyor. Kırsal Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kader Mastan’ın davetiyle başlatılan proje tamamlandığında 125 konuttan oluşacak. (İnşaat Dergisi)

Katar
KİK ülkelerindeki Zekat kurumları için beşinci ortak eğitim forumu başlıyor
KİK ülkelerindeki Zekât kurumları için düzenlenen beşinci ortak eğitim forumu “Zekât Kurumlarının Projelerinin Pazarlanmasında Yaratıcılık” temasıyla Doha’da başladı.

Zekât İşleri Dairesi tarafından KİK ülkeleri Genel Sekreterliği ile işbirliği içinde düzenlenen etkinlik, Evkaf ve İslami İşler Bakanı Sayın Ghanem bin Shaheen bin Ghanem Al Ghanim’in himayesinde gerçekleştiriliyor. (The Peninsula)


Kaynak: Salaam Gateway


 

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun