Anasayfa Haber Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

by

Ahmet Hamza Yıldırım islamiktisadi.net okurları için dünyanın dört bir yanından İslami finans haberlerini çevirdi!

Körfez Ülkeleri Konseyi Küresel İslami Finans Büyümesini $3 Trilyona Taşıdı

Önümüzdeki birkaç yılda, analistler daha büyük bir endüstri standartlaşma bekliyor.

S&P Global Ratings, KİK ve diğer birkaç çekirdek piyasadaki olumlu dinamiklerin etkisiyle, küresel İslami finans sektörünün büyüklüğünün bu yıl 3,0 trilyon doları geçmeye hazırlandığını ve 2022’de benzer bir hızla genişledikten sonra yaklaşık yüzde 10 büyüyeceğini söyledi.

2022’de bankacılık varlıklarındaki büyümenin büyük bir kısmını KİK ülkeleri öncülük etti. Benzer şekilde, aynı süreçte Malezya ve KİK ülkeleri Sukuk piyasasının büyük bir kısmını oluşturdular.

“İslami Finans 2023-24: Çekirdek pazarın ötesinde büyüme zor bir pazar olmaya devam ediyor“ adlı bir raporda, S&P’nin baş kredi analisti Muhammed Damak, Sukuk ihracının 2023’te muhtemelen düşmeye devam edeceğini, ancak yeni ihraçların vadeleri aşmasının ve sürdürülebilirlik bağlantılı Sukuk ihraçlarının düşük bir tabanda da olsa artmaya deva edeceğinin beklendiğini söyledi.

Özellikle Suudi Arabistan ve Kuveyt olmak üzere KİK ülkelerini bu performansı büyük ölçüde desteklemiştir. Başka yerlerde, büyüme yerel paranın değer kaybıyla yavaşlamış ya da sınırlı kalmıştır. Bunun asıl sebebi Kuwait Finance House (KFH)’nin Ahli United Bank’ı satın almasından ötürü gerçekleşmiştir.

S&P ekonomilerinin büyük ölçüde petrole dayalı olan KİK ülkelerinin 2023 yılında reel GSYH’sının 2022’ye oranla önemli bir yavaşlamaya girmesi beklentisinde. “Ancak, Suudi Arabistan’nın bankacılık sisteminin performansının büyüyen İslami finans endüstrisinin büyük bir kısmına sahip olacağını beklemekteyiz. Diğer KİK ülkelerinde, yeni büyük hükümet yatırım döngülerinin yokluğunda %5 civarında büyüme makul gözükmektedir”

Bir Londra Borsası Grup Şirketi (IFDI) ve Özel Sektörün Gelişimi İçin İslami Kurum (ICD) olan Refinitive tarafından yayınlanan 2022 İslami Finans Gelişmişlik Göstergesi’ne göre, küresel İslami finans endüstrisinin 2026’ında İslam bankalar ve Sukuk liderliğinde $5.9 trilyona ulaşması bekleniyor.

Malezya IFDI 2022 listesine 113 puanla liderlik etmektedir ve Malezya’nın peşi sıra 74 puanla Suudi Arabistan, 61 puanla Endonezya, 59 puanla Bahreyn, 59 puanla Kuveyt, 48 puanla Umman, 43 puanla Pakistan, 38 puanla Katar ve 36 puanla Bangladeş gelmektedir.

Endekse göre, Sukuk küresel İslami Finans Endüstrisini 2021 yılında %14 büyüme ile 713 milyar Amerikan dolarını kapsarken İslami bankacılık %70’ini kapsamaktadır. Üçüncü en büyük sektör olan İslami fonlar, 2021 yılında %34’lük bir büyüme ile 238 milyar dolar yönetilen varlığa ulaştılar.

İslami Finans uzmanları halihazırda yeni ve yükselmekte olan piyasalardaki, Orta Asya ve Kuzey Afrika gibi, süregelen pozitif gelişmelerden ötürü küresel İslami finans endüstrisinin iki haneli büyüme rakamların devam edeceği yönündeki fikirlerini sürdürmektedirler.

KİK’in Malezya ve Endonezya gibi büyük ve daha olgunlaşmış İslami Finans 6 piyasaları sektörlerini güçlendirmeye ve İslami Fintek, düzenlemeler ve sürdürülebilirlik gibi sektörlerdeki gelişmelere ve inovasyonlara öncülük etmeye devam ediyor.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde analistler, kısmen Sukuk ihracının dijitalleşmesiyle desteklenen daha fazla endüstri standardizasyonuna yönelik ilerlemenin İslami finansın yapısal büyüme potansiyelini artırabileceğini düşünüyor. Aynı zamanda, temel İslami finans oyuncularının sürdürülebilirlikle ilgili temalara giderek daha fazla odaklanması, sektör için yeni fırsatlar yaratacaktır. Sürdürülebilirlik bağlantılı Sukukun katkısının, düşük bir tabandan da olsa, önümüzdeki 12-24 ay içinde artmaya devam etmesini bekliyorlar.

Analistler, genel olarak yavaşlayan ihraç hacimlerine rağmen Sukuk ihracının İslami finans sektörünün büyümesini teşvik etmeye devam edeceğini beklemektedir. Hacimlerin 2023’te genel olarak azalması beklenirken, çoğu uzman hala yeni ihraçların vadesi gelen Sukukları aşacağına ve bunun da Sukuk piyasasının 2023’te sektör büyümesine bir başka olumlu katkısıyla sonuçlanacağına inanmaktadır.

Kaynak: Zawya

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun