Anasayfa Haber OECD, Türkiye’de Enflasyonun Bu Yıl ve Gelecek Yıl Yüzde 40’ın Üzerinde Olacağını Öngörüyor

OECD, Türkiye’de Enflasyonun Bu Yıl ve Gelecek Yıl Yüzde 40’ın Üzerinde Olacağını Öngörüyor

by

Türkiye için çekirdek enflasyon tahminleri de yüzde 40’ın üzerinde bulunuyor

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü(OECD), Türkiye’de enflasyonun (tüketici enflasyonu) bu yıl ve gelecek yıl yüzde 40’ın üzerinde olacağını öngörüyor.

OECD, “Ekonomik Görünüm” raporunu yayımladı. Raporda, Türkiye için bu yılki enflasyon beklentisi bir önceki (kasım ayı) rapora göre değişmeyerek yüzde 44,6, 2024 yılı enflasyon beklentisi ise yüzde 0,7 azalarak 41,4 olarak gerçekleşti.

Böylece, Türkiye’nin enflasyonun üç haneli rakamlara ulaştığı Arjantin’den sonra OECD bölgesindeki en yüksek enflasyona sahip olmayı 2023 ve 2024’te de sürdürecek.

Büyüme beklentisi yüzde 2,8

Enerji ve gıda fiyatlarının dışarıda bırakıldığı çekirdek enflasyon ise bu yıl için yüzde 43,8, 2024 için ise yüzde 41,6 olarak tahmin edildi.

Türkiye için bu yılki büyüme tahmini kasımdaki yüzde 3 seviyesinden yüzde 2,8’e çekildi. 2024 yılı büyüme tahmini ise yüzde 0,4’lük yükselişle yüzde 3,8’e yükseltildi.

Türkiye ve Arjantin için ayrı bir enflasyon grafiği hazırlandı

OECD raporunun enflasyon kısmında Türkiye ve Arjantin’deki yüksek enflasyondan dolayı iki ülke için ayrı bir enflasyon grafiği hazırlanması dikkat çekti.

***

Kaynak: T24

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun