Anasayfa Haber Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

by

Ahmet Hamza Yıldırım islamiktisadi.net okurları için dünyanın dört bir yanından İslami finans haberlerini çevirdi!

Yeşil ve Sürdürülebilir Sukuk Raporu 2022: Sürdürülebilir Bir Geleceği Finanse Etme

Yeşil ve Sürdürülebilir Sukuk, ESG (Çevresel, Sosyal & Yönetim) merkezli yatırımcıların yönlendirdiği taleple yeni zirvelere ulaşıyor. Bu pazarın potansiyeline ulaşmak için nasıl geliştiğini öğrenmelisiniz!

Küresel ESG tahvil ihracı, 2021’de 1 trilyon doları aştı ve 2019’dan bu yana Covid toparlanma önlemleriyle körüklenen sürdürülebilir tahvil ihraçları yaklaşık olarak %70 oranında artış gösterdi. Bu arada, ESG’nin toplam tahvil ihracının %1’ini ve toplam Sukuk ihracının %4’ini temsil eden yeşil ve sürdürülebilir sukuk ihracı 6.1 milyar dolar ile rekor ihracına ulaştı.

2022 Yeşil ve Sürdürülebilir Sukuk Raporu, pandeminin ve ulusal kalkınma planlarının yerel ve uluslararası piyasalardaki arz ve talep üzerindeki etkisinin altını çizerek Yeşil ve Sürdürülebilir Sukuk’un birincil marketlerine genel bir bakış açısı sunmaktadır. Raporda ayrıca, yönetişim ve endüstri geliştirme çabasına odaklanan yeşil ve sürdürülebilir sukuk için daha geniş bir ekosisteme bakıyor.

Rapor aynı zamanda Refinitiv’in 2022 Sukuk Anketi çıktılarına da yer verilmiştir ve yatırımcıların ESG ve yeşil ve sürdürülebilir sukuk yatırımına olan yaklaşımlarına ışık tutmaktadır. Katılımcıların %50’den fazlası ESG kriterlerini şeriate uyumlu portföylerine entegre etti ve bu da şeriat uyumlu ESG yatırımlarına olan talep için zaten güçlü bir temel olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda, ankete katılanların %42si yeşil ve sürdürülebilir sukuka yatırım yapmak için birincil motivasyonlarının ESG görevlerini yerine getirmek olduğunu belirterek, bu sukuklara yönelik oluşan yüksek talebin, şer’i uyum zorunluluklarıyla kısıtlanmayan geleneksel sukuk yatırımcıları olmayan yatırımcılardan kaynakladığını göstermektedir.

Raporda, hükümetler, denetleyiciler ve endüstri geliştirme organlarının yeşil ve sürdürülebilir sukuk ekosisteminin, pazarın gelişmesini ve yatırımcı tabanının genişletilmesini kolaylaştırıcı için bir dizi -en iyi uygulama ve başarı öykülerine dayalı– temel önerileri içeren bir yol haritası da yer almaktadır.

Aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için tüm rapora erişin:

  • Küresel yeşil ve sürdürülebilir sukuk piyasası için güncel istatistikler
  • ESG sukuk piyasasındaki son gelişmeler ve ortaya çıkan trendler
  • ESK sukuk ekosistemi ve kilit paydaşlara genel bakış
  • Yeşil ve sürdürülebilir sukuk için yol haritası

Sürdürülebilir Sukuk Ön Planda

Sürdürülebilir ve Sürdürülebilirliğe bağlı sukuk, 2020’deki Covid-19 salgının sonra ihraçların artmasıyla 2019’da %9’dan ihraç edilmiş ESG’nin 2021 sukuk ihraç değerinin %74’ünü oluşturmaktadır.

Uluslararası Market

Rapora göre, yeşil ve sürdürülebilir sukukun 2018’den itibaren ortalama olarak %82’sinin uluslararası piyasalarda ihraç edildiğini ve bunun denizaşırı yatırımcıların güçlü taleplerini yansıttığını belirtti.

Yüksek Talep

Ortalama olarak, yeşil ve sürdürülebilir sukuk, benzer şekilde örneklendirilmiş genel sukuk için 3.3 katına kıyasla, teklif değerinin 4.4 katı değerinde sipariş çekmiştir.

Birleşmiş Millet İklim Zirvesi (COP27) yaklaştıkça, amacımız, bu raporla daha fazla ülkeyi yeşil ve sürdürülebilir sukuku Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini ve sürdürülebilir kalkınma planlarını finanse etmek için yenilikçi bir yaklaşım olarak benimsemeleri için onları bu konuda bilgilendirmek ve teşvik etmektir.

Mustafa Adil

Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu, İslami Finans Yöneticisi

 Kaynak: Zawya

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun