Anasayfa KitapKitap-Tanıtım İslamî Finansta Kurumsal Yönetim

İslamî Finansta Kurumsal Yönetim

by

İktisat Yayınları’ndan yayımlanmış bir eser, “İslamî Finansta Kurumsal Yönetim”

Eser, İktisat Yayınları’nın “İslami Finans” dizisinde yer almaktadır. İslamî finans ile ilgili güncel eserlere yer verilen bu dizide; İslam ekonomisi, İslamî finans ilkeleri, İslam ticaret hukukunun temel özellikleri, İslamî finans kuruluşlarının felsefesi, modelleri ve araçları olmak üzere geniş bir yelpazede kitaplar yer almaktadır.

Eser Hakkında

Bir İslâmî finans kuruluşunun varlığını sürdürmesi ve büyümesi için bütün paydaşların kuruluşa güvenini artırmaya yönelik bir kurumsal yönetim anlayışı benimsemesi elzemdir. Etkin bir kurumsal yönetim, İslâmî finans kuruluşunun Fıkhi ilke ve kurallara uyumsuzluk riskini yönetmesi, sağlıklı şekilde büyümesi ve bütün paydaşların menfaatlerini hakkıyla gözetmesi için gereklidir. Bu bağlamda İslâmî finans kuruluşlarında kurumsal yönetimin önemli bir parçası, faaliyetlerin fıkhi ilke ve kurallara uyumunu sağlamaya yönelik etkin bir “Fıkhi Uygunluk Yönetim Sistemidir. Bu kitap, İslami finans kuruluşlarında Fıkhi Uygunluk Yönetim Sistemini literatür ve uluslararası standartlar çerçevesinde detaylı olarak anlatmakta, ülkelerin konuya ilişkin yaklaşımlarını yasal düzenlemeler bağlamında yansıtmakta ve Türkiye’nin diğer ülkelere kıyasla durumunu ortaya koymaktadır.

Yazar Hakkında

Birol Soysal, 1979 yılında Sivas’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Sivas’ta tamamladı. 2002 yılında Erciyes Üniversitesi Matematik Bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Üniversitesi İlahiyat Önlisans Bölümü bitirdi. 2019 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam İktisadı ve Finansı Programını yüksek lisansını tamamladı. 2006 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda (BDDK) Bankacılık Uzman Yardımcısı olarak başladığı görevini hâlihazırda Bankacılık Başuzmanı olarak sürdürmektedir.

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun