Anasayfa KitapKitap-Tanıtım Uluslararası İslami Finans Kurumları ve Türkiye

Uluslararası İslami Finans Kurumları ve Türkiye

by

Nobel Akademik Yayıncılık tarafından yayımlanmış bir eser, “Uluslararası İslami Finans Kurumları ve Türkiye”

Eser Hakkında

Türkiye, İslam iktisadının her alanında çok gecikmiştir ancak tarihsel ve entelektüel alt yapısı nedeniyle bu alanda İslam dünyasına öncülük yapma potansiyeline sahiptir. Aslında bu durum, ülkemiz için bir tercih olmaktan ziyade büyük ölçüde zorunluluktur. Bunun nedeni ise, Türkiye’nin kendi çıkarları çerçevesinde yürüttüğü politikalara yönelik dış baskıların özellikle konvansiyonel finans kanalları üzerinden yapılmasıdır. Bu baskılardan kurtulmak için finansal sistemin çeşitlendirilmesi ve konvansiyonel finansın dengelenmesi gereklidir. Bunun yolu da ahlaki ve sosyal fonksiyonlarla güçlendirilmiş bir İslami finans sektörünün kurumsallaştırılmasından yani İslam iktisadı ekosisteminin varlığından geçmektedir.
Kitapta, hem İslami finans kurumları hem de bunu oluşturan kuruluşlar incelenmektedir. Şüphesiz faaliyetlerinin niteliği ve niceliği birbirinden farklı olan kuruluşları aynı düzene göre ve insicamı bozmadan incelemek kolay değildir. Ancak okuyucuya kolaylık sağlaması ve pedagojik endişeler nedeniyle her bölümde, öncelikle kurumun İslami finans ekosistemi içerisinde yeri, gelişimi ve önemi belirtilmiş, sonrasında ise ilgili kuruluşların uluslararası ve bazı ulusal örnekleri incelenmiştir. Bu inceleme kuruluşların tarihçesi, yönetimi ve faaliyetleri ile İslami finansa katkılarını kapsamaktadır.

Editör Hakkında 

İbrahim Güran Yumuşak, 1993 yılında İstabul Üniversitesi, İktisat Bölümünden mezun oldu.Yüksek lisansını ‘Türkiye iktisat politikalarının belirlenmesinde iktisadi kurum-kural ve kuruluşların rolleri’ teziyle 1998 yılında, doktorasını ise 2001 yılında ‘Beşeri Sermaye Teorisi ve Beşeri Sermayenin İktisadi Gelişmedeki Rolü’ başlıklı teziyle İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı.

İlgi ve çalışma alanları; Bilgi Ekonomisi, Türkiye Ekonomisi, İslam Ekonomisi olan İbrahim Güran Yumuşak, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanlığı görevine devam etmektedir.

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun