Anasayfa Araştırma Petrolde En Kötü Senaryo Ne?

Petrolde En Kötü Senaryo Ne?

by

Küresel petrol arzına yönelik endişeler fiyatlara yön vermeye devam ediyor. Rus petrolüne yönelik ambargo ve kısıtlama kararlarının ardından petrol fiyatlarında yükseliş eğilimi korunuyor.

İşgalin yol açabileceği küresel ekonomik şok endişeleriyle petrol ve doğal gaz fiyatları rekor seviyelere yakın hareket ediyor. Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın başlamasından bu yana petrol fiyatlarında yüzde 35’i aşan yükseliş izlendi. Yılbaşından bu yana petrol fiyatlarındaki prim ise yüzde 60’ı aştı.

Rusya petrolünün ithaline yasak planıyla Brent petrolün varili bu hafta 139 dolara, ABD tipi ham petrol 130 dolara kadar yükseldi.

Rusya’dan petrol ve gaz ithalat yasağına ABD’nin Avrupalı müttefikleri ve Japonya’nın şu an için destek vermemeleri fiyatlarda çok hızlı bir yükselişin önüne geçse de ICE’de Brent petrolü 130 dolar/varil seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

Rusya, küresel piyasalara günde 7 milyon varil/gün petrol ihrac ediyor ve bu petrolün piyasaya gelmemesi halinde oluşacak arz açığını kapatacak bir kapasite bulunmuyor.

ABD, piyasalara petrol arzının artırılması için stratejik rezervlerinden daha fazla petrol satmayı değerlendirmekle birlikte Venezuela ve İran petrollerinin piyasaya dönmeleri için yaptırımları kaldırma, gevşetme seçeneklerini de değerlendirmeye devam ediyor.

ICE’de Mayıs vadeli Brent petrolü şu sıralarda düne göre 3 dolar artışla 131,4 dolar/varil seviyesinden işlem görüyor.

NYMEX’de Batı Teksas petrolü 2,1 dolar yükselişle 126 dolar/varilde.

Goldman Sachs, Tahminlerini Yükseltti

Goldman Sachs, Rusya’dan petrol ve gaz ithalatına yasak getirilmesinin küresel ekonomiyi bugüne kadarki en büyük enerji arz şoku ile karşı karşıya bırakabileceğini bildirdi.

Goldman Sachs, Brent petrolü için 2022 yılı tahminini 98 dolar/varilden 135 dolar/varil seviyesine çıkarırken 2023 beklentisini de 105 dolardan 115 dolar seviyesine yükseltti.

Oslo merkezli danışmanlık şirketi Rystad Energy de ABD’nin ardından Avrupa’nın de Rus petrolünün ithalatını yasaklaması halinde Brent petrolünde fiyatın 200 dolar/varile yükselebileceği uyarısında bulundu.

Barclays: En Kötü Senaryoda 200 Dolar/Varil Görülebilir

Barclay, Rusya’da petrol ve gaz ithalatının büyük ölçüde durdurulmasını içeren en kötü senaryonun gerçekleşmesi halinde Brent petrolünde fiyatın bu yaz 200 dolar/varil seviyesine tırmanabileceğini söyledi.

Bu en kötü senaryoda TTF’de doğal gaz fiyatının da ortalamada 300 euro/MWh seviyesinin üzerine çıkabileceğini belirten Barclays, bu değerlendirmelerine rağmen Brent petrolü için 2022 yılı ortalama fiyat tahnminini büyük belirsizlik nedeniyle 92 dolar/varil seviyesinde tutmaya devam ettiğini de vurguladı.

Barclays, gerilimin düşmesi yönünde gelişmeler yaşanması halinde fiyatların temel göstergeler çerçevesinde oluşturdukları 92 dolar/varil tahinine oldukça çabuk gelebileceğini de ifade etti.

Kaynak: Dünya

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun