Anasayfa KitapKitap-Tanıtım Nurettin Topçu’da İktisadi İnsan Tasavvuru

Nurettin Topçu’da İktisadi İnsan Tasavvuru

by

Nurettin Topçu’da İktisadi İnsan Tasavvuru kitabı Muhammed Beşir Çalışkan’ın kalemiyle İktisat Yayınları’ndan çıktı. Yüksek lisans tezi olarak kaleme alınan eser, İktisat Yayınları’nın iktisadi düşünce ile ilgili tarihsel ve güncel eserlere yer verilen “İktisat Düşüncesi” dizisi kapsamında yayımlandı. Kitabın yayım tarihi Haziran 2021’dir.

Eser Hakkında

Konvansiyonel ekonomiye alternatif olma iddiasını taşıyan İslam iktisadı çalışmalarında insan kavramı ele alınmaktadır. Fakat temel varsayımlarda önemli ölçüde bir değişiklik gözükmemektedir. Bundan ötürü yapılması gereken şey, İslam ekonomisinin alternatif olma iddiasını sağlamlaştıracak çalışmalara yönelmektir. Ana akım ekonominin karşısında bir söz söylemek için ise insan anlayışlarının farklı olması gerekmektedir. Aynı kabuller ile farklı sonuçlara ulaşmak ancak alanın çizdiği sınırlar içerisinde mümkün gözükmektedir. Dolayısıyla ana akıma bir eklemlenme söz konusu olacaktır. İslam ekonomisinin bu tür tehlikelerden korunması amacıyla temel varsayımlarını özgün bir şekilde geliştirmesi gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda ülkemizin önemli düşünürlerinden Nurettin Topçu’nun insana dair düşüncelerine başvurulmuştur. Çünkü Topçu, dönemindeki muhafazakâr ve İslamcılardan ayrılarak antikapitalist duruşunu kültürel düzlemden çıkarıp, ekonomi politik seviyeye çekmiştir. İslam ekonomisi çalışmalarının sağlıklı bir zemine oturtulması için yapılması gereken finansal yönünden ziyade ekonomi politik yönünün incelenmesidir. Bu nedenle homo economicus soyutlaması etraflıca ele alınmış ve Topçu’nun fikirlerinden hareketle İslam ekonomisi için insan modeli oluşturulmuştur.

Muhammed Beşir Çalışkan Kimdir?

1994 yılında Üsküdar’da doğdu. 2012 yılında Karabük Fen Lisesi’nden, 2017 yılında ise Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. İstanbul Eğitim ve Araştırma Vakfı’nda Arapça, İslami ilimler ve sosyal bilimlere dair dersler aldı. Dil eğitimi için İngiltere ve Ürdün’de bulundu. 2017 yılında İstanbul Üniversitesi’nde başladığı İslam Ekonomisi ve Finans yüksek lisansını Sakarya Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora eğitimine aynı bölümde devam etmektedir. Ayrıca Sakarya Üniversitesi İSEFAM’da araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.

Eseri Satın Almak İçin Tıklayınız.

 

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun