Anasayfa Haber Ekonomide Neler Oluyor?

Ekonomide Neler Oluyor?

by

Yaşar Süngü

Başımızı borsa, döviz, faiz, altın, sanal ve kripto paralardan kaldırarak biraz da ekonominin farklı alanlarından son durumla ilgili bazı bilgilere eğilelim.

İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı (İLKE Vakfı), Alan İzleme Raporları Projesi kapsamında serinin altıncı raporu olan “İktisat İzleme Raporu 2020”’yi kamuoyunun istifadesine sundu.

COVID-19 salgınının ekonomideki etkilerinin merkezde yer aldığı rapor 2020’nin makroekonomik görünümü, tarım, enerji, savunma sanayii gibi stratejik sektörlerin görünümü, İslam iktisadındaki gelişmeler, gelir dağılımı ve sosyal adalet, çalışma hayatı ve salgının Türkiye ekonomisine etkilerinin incelendiği bölümlerden oluşuyor.

Yedi alt başlıkta hazırlanan raporda; 2020 makroekonomik görünüm, stratejik sektörler, İslam iktisadı, gelir dağılımı ve sosyal adalet, çalışma hayatı ve salgın bağlamında Türkiye ekonomisi olmak üzere birçok farklı konu ele alınıyor.

Rapor 2020 yılında ekonomide yaşanan olayların portresini çizerken, farklı alanlara dair veriye dayalı analizlerle 2020 yılında yaşananların anlaşılmasını amaçlıyor.

İlgilenenler vakfın sitesinden raporları inceleyebilir

**

Türkiye’ye her yıl 25 milyar doların üzerinde döviz kazandıran Tekstil ve Hazır Giyim Sektörü yıllık 60 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğe sahip.

Bu alanda sürdürülebilir pamuk talebi, tüketici tercihleri doğrultusunda her geçen gün artıyor.

İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (IPUD), bu amaçla farklı yörelerde çeşitli konularda projeler ve iş birlikleri gerçekleştirdi.

Bu yıl da Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile proje iş birliği başlattı. Toplam dört arazide pilot çalışmalar yapılacak.

2020-21 pamuk sezonunda Türkiye’deki İyi Pamuk (Better Cotton) üretimi, toplam üretimin yaklaşık %10’u.

Sürdürülebilir ihracat için İyi Pamuk (Better Cotton) şart.

İyi pamuk için de iyi çiftçi şart.

**

Tarım ve gıda sektöründe değişim oluşturan kadın girişimciler aranıyor.

Geçen sene ilki gerçekleştirilen EWA Programı bu yıl bir kere daha gıda ve tarım alanında çalışan kadın girişimcilere önemli fırsatlar sunuyor.

Program bu sene aynı anda 8 ülkede, 80 kadın girişimci ile hayata geçecek.

Türkiye’den yapılacak başvurular arasından seçilen 10 kadın girişimci, 6 ay boyunca çevrimiçi eğitimler ve etkinliklere katılıp hem birebir hem de uzman mentorluk alacaklar.

Program Türkiye’de, Impact Hub İstanbul’un gıda ve tarım girişimcilik platformu Foodback ve Topraktan ortaklığında gerçekleşiyor.

Ülke finalinde birinci seçilen kişi 10.000 Euro, ikinci ise 5.000 Euro ödülün sahibi olacak. Son başvuru tarihi 13 Haziran.

Bu alanda iddiası ve hedefi olanlar bu konuyu ihmal etmesin.

EWA Programı hakkında daha fazla bilgi ve başvuru için: www.foodback.co/EWA

**

Türkiye’nin havacılık, savunma ve makine sanayiindeki yerli ve milli gücünü ortaya koyacak olan Eskişehir Endüstri Fuarı, 9-12 Haziran 2021 tarihleri arasında Eskişehir Ticaret Odası-Tüyap Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Türk havacılık, savunma ve makine sanayiinin öncüsü ve gururu olan firmaların katılacağı fuarda, İHA’lar, hidrojen yakıtı ve bor gibi geleceğin teknolojilerine yön veren konular bir dizi etkinlikte masaya yatırılacak.

Fuarda 22 ülkeden 80 marka, 193 firma ve temsilciliği yer alacak.

Eskişehir Endüstri Fuarı’na uluslararası alım heyeti organizasyonu kapsamında 37 ülkeden 7 bin 500’e yakın ziyaretçi davet edildi. Fuarın yurt dışı ziyaretçi ayağında hibrit fuar modeli uygulanacak.

Fuarlar, ticari işbirliklerinin canlanmasına vesile olması açısından önemli organizasyonlardır.

**

Sadece öğrencileri için değil, onların aileleri ve köy halkı için yaptığı çalışmalarla 2015’te Eğitim Nobeli Global Teacher Prize Ödülü’ne aday gösterildi. Hayallerinin ve ideallerinin peşinden yılmadan yürüdü. 2018’de Avrupa Parlamentosu Uluslararası Lider Kadın Ödülü’ne layık görüldü.

Ve dünyanın en iyi öğretmenleri listesine adını yazdıran ilk Türk öğretmen oldu.

Dilek Livaneli’den bahsediyoruz.

İlham veren başarı öyküsünü “Bir Dilek Yetmez” kitabında anlatmış.

Dilek Livaneli hangi meslekte olursa olsun, insanın işini sevdiği zaman daha üretken ve daha sahiplenici olduğunun çarpıcı bir örneği.

Dünyanın ilham veren 8 kadınından biri seçilen bir öğretmenin, bu kadar övülen kitabı okunmalı.

Kaynak: Yeni Şafak

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun