Anasayfa Analiz Kripto Paralar ve “Değerin Mantıksızlığı”

Kripto Paralar ve “Değerin Mantıksızlığı”

by
Kripto paraların finansal “değeri” konusunda İngiliz Independent gazetesinde kritik bir analize yer verildi. Hamish McRae imzalı analizde, kripto paraların değer olarak basit bir referans noktasına dayanmadıklarına dikkat çekildi.

Kripto paraların finansal “değeri” konusunda Independent gazetesinde kritik bir analize yer verildi. Hamish McRae imzalı analizde, kripto paraların değer olarak basit bir referans noktasına dayanmadıklarına dikkat çekildi.

McRea analizinde “Kripto para birimleri hakkındaki büyük tartışma son birkaç gün içinde farklı bir hal aldı. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey kripto paraların içsel değerleri olmadığı ve sahiplerinin tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiği konusunda uyardı.” dedi.

Elon Musk’ın, Saturday Night Live’da (SNL) Dogecoin hakkında yaptığı şakanın Dogecoin’in fiyatında bir anda yaklaşık yüzde 30 düşüşe neden olduğuna işaret eden McRea, aslında Musk ve Andrew Bailey’nin aynı şeyi anlattıklarına vurgu yaptı: “Kripto para birimlerinin içsel değeri yoktur ve değeri, insanlar onlara ne değer biçmeye hazırsa odur. Merkez bankası başkanının dediği üzere, bu değer ‘dışsal’ değerdir.”

McRea analizinde şu ifadlere yer verdi:

Bu çok önemli bir ayrım. Çoğu şey kullanışlı olduğundan değere sahiptir: Çamaşır makineleri çamaşırlarınızı yıkar, ev yaşayabileceğiniz bir yerdir. Normal para, üç işlevi nedeniyle kullanışlıdır: bir hesap birimi, bir değer deposu ve bir değişim aracıdır. Parayı farklı şeylerin ne kadara mal olduğunu hesaplamak için kullanabilirsiniz. Daha sonra harcamak için bir kenara ayırabilirsiniz. Ve onu bir çamaşır makinesiyle veya yeterince varsa bir evle takas edebilirsiniz.

Diğer şeyler kullanışlı değildir fakat yine de değerlidir. Geçen kasım Sotheby’s’de üç şişe viski, Macellan Red Collection, 756 bin 400 sterline (yaklaşık 9 milyon TL) satıldı. İçilme ihtimallerinin son derece düşük olduğunu düşünüyorum, dolayısıyla bu anlamda kullanışlı değiller. Fakat orada olan, olağanüstü yüksek değerlere sahip koleksiyon parçalarına yönelik mevcut küresel eğilimin bir parçası. Aynı şey klasik arabalar ve tabii ki daha geleneksel sanat eserleri için de geçerli. Viskiler, arabalar, resimler, hepsinin dışsal değeri var.

Bu değerlerin basit bir referans noktası yok. Tek kılavuz, birinin ne ödeyeceği. Bir Ferrari 240 GTO’nun neden milyonlar değerinde olduğunu anlamayı bir dizi bilgisayar kodunun nasıl herhangi bir ederi olacağını anlamaktan daha kolay buluyorum ama herhangi birimizin ne düşündüğü bu konudan bağımsız. Değeri piyasa belirler. Ve piyasa mevcut modalar da dahil olmak üzere daha büyük güçler tarafından yönlendiriliyor ama özellikle potansiyel alıcılar arasındaki mevcut para miktarı belirleyici oluyor.

Bir tür varlık balonunun gelişmekte olduğuna dair giderek büyüyen bir fikir birliğinin olduğunu belirten McRea, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’in geçtiğimiz günlerde piyasanın bazı bölümlerinin “biraz köpüklü olduğunu ve bunun bir gerçek olduğunu” kabul ettiğini yazdı. McRea yazısında, Merkez bankacılarının bir düşüş olduğunda varlık fiyatlarını ve ekonomiyi geleneksel olarak kurtardığını fakat aynı zamanda ani bir büyüme olduğunda aşırı piyasa coşkusuna sırtını yaslamak zorunda kaldığını not etti. Bu konuda McRea, 1951’den 1970’e kadar Fed başkanlığını üstlenen William McChesney Martin’in “Fed… Tam parti gerçekten hareketlenirken panç kasesini ortadan kaldıran yaşlı bakıcı gibi” ifadesini hatırlattı.

Analizin devamında McRea şu değerlendirmelerde bulundu:

Evet, parti şu anda kesinlikle hareketlenmiş durumda, birçok piyasada hisseler tüm zamanların en yüksek seviyesinde veya bu seviyeye yakın, Birleşik Krallık biraz geride kalıyor. Öyleyse soru, Fed’in panç kasesini alıp almayacağı değil, ne zaman alacağı: Faiz oranlarını ne zaman yükseltmeye başlayacak? Tartışmalı bir politika hamlesini ertelemek son derece cazibeli bir tercihtir. Nitekim William McChesney Martin de 1960’ların sonunda muhtemelen fazla gevşek bir politika izlemiş ve bunu 1970’lerdeki ve 1980’lerin başındaki büyük enflasyon takip etmişti.

 

Kaynak: Dünya Siyaseti 

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun