Anasayfa Makale Avustralya: 250 Milyar $ İslami Finans Piyasası

Avustralya: 250 Milyar $ İslami Finans Piyasası

by

Anahtar Bilgiler 

  • Avustralya, 28 yıllık istikrarlı büyümeyi sürdüren tek ülkedir ve dünyadaki en düşük borç / GSYİH oranlarından birine sahiptir (% 23)
  • Nispeten genç Müslüman nüfusu ile ekonomik olarak gelişiyor ve genişliyor, bunun bir sonucu olarak pazarda Şeriata uygun çözümler de hızla büyüyor.
  • Şeriata uygun finans ve yatırım için 248 milyar dolarlık bir pazar mevcut.
  • İslami finans alanında köklü ve öncü oyuncular, bu karlı pazara sağlam ve risk azaltılmış bir giriş noktasını temsil ediyor.

Giriş

Küresel İslam Ekonomisi Durumu Raporu’nun lansmanının bir parçası olarak DinarStandard,  Avustralya’daki lansmanı için Avustralya’nın en iyi İslam ekonomisi oyuncusu olarak  ülkenin mevcut konumunu özetleyen bir özet hazırladı. Çalışmada Avustralya’nın, Endonezya ve GCC (Körfez İşbirliği Konseyi ) ülkeleri gibi ülkelere 5,3 milyar $ ‘dan fazla ihracat yaparak helal gıda üretiminde en büyük 9. İslami ekonomi ihracatçısı olduğu noktasında önemli bir vurgu vardı. 

Bir diğer vurgulanması gereken konu Avustralya’nın İslami ekonominin diğer önemli sektörüne – İslami finans ve yatırıma – hizmet etmek için kullanılmayan muazzam potansiyelinin var olduğu gerçeğidir.  Dünyanın en büyük yirmi ekonomisinden biri olan Avustralya, 2020’den önce son 60 yılda sadece iki yıllık negatif büyüme yaşayan birkaç ülkeden biridir.

Bu güçlü temellere ve bir G20 ülkesi olarak duruşuna rağmen, Avustralya henüz İslami finans alanında kendisini tam olarak göstermiş ve bu alana damgasını vurmuş değildir.

Finansal açıdan bu durum, dünyanın yönetilen en büyük beşinci fon havuzuna,  en büyük dokuzuncu borsaya ve en büyük onuncu döviz piyasasına sahip olması nedeniyle biraz şaşırtıcıdır. Avustralya’nın son derece sofistike  olan finansal hizmetler endüstrisi, ekonomiye önemli ölçüde katkıda bulunarak, 140 milyar  $ ekliyor ve 450.000 kişiyi istihdam ediyor. Temel faktörler arasında ipotek finansmanı, emeklilik fonları, yatırımlar ve finansal planlama ve sigorta yer alıyor. Dahası, piyasa arzı görece yoğunlaşmış durumda: “Dört Büyük” banka (ANZ, CBA, NAB ve Westpac) tüm yerel bankacılık varlıklarının yaklaşık% 75’ini, tüm kredilerin% 82’sini ve tüm yaşamın% 53’ünü elinde bulundurarak pazara hakim durumda.

İslami Finans ve Yatırım Fırsatı

Aynı zamanda, Avustralya’nın Müslüman pazarı da büyüyor. 2016 yılında, toplam nüfusun % 2,6’sını oluşturan ve 4 yıllık bir süre içinde % 15 büyüyen yaklaşık 604.000 Avustralyalı Müslüman vardı. Bunun 2021 yılı itibariyle neredeyse % 3’e çıktığı söylenebilir. Müslüman nüfus  nispeten daha genç bir nüfusa sahip,% 82’si 45 yaşın altında ve neredeyse yarısı 24 yaş ve altı bunun yanı sıra % 37,4’ünün haftalık hane geliri 1,250 ila 2,999  $ arasındadır.

Fırsatlar

Finans sektörünün ve artan Müslüman nüfusun büyüklüğü göz önüne alındığında, Şeriata uygun finansal hizmetler için doğal bir potansiyel var. Avustralya’da İslami finans ürünleri ve hizmetleri için iki ana fırsat var: Emeklilik ve konut.

ŞERİATA UYUMLU EMEKLİLİK PAZARI 

Emekli emeklilik sektörü, Avustralya’da İslami ürün ve hizmetler için doğal fırsatlar sunan önemli bir finansal hizmet olarak alanın itici gücüdür. Büyüklük açısından, emeklilik sektörünün varlıkları Haziran 2020’de 2,9 trilyon $ idi.

Artan nüfus yaşlanması ile birlikte, Şeriata uygun emeklilik hizmetlerinin sağlanmasına da ihtiyaç vardır. Şu anda, tekliflerin çoğu faize dayalıdır ve bunun yanı sıra  Müslüman  yatırımcıların değerleriyle uyumlu olmayan sektörlere, örneğin alkol endüstrilerine yatırım yapılabilir durumdadır.  Şu anda, kısa süre önce piyasaya giren birkaç küçük platform oyuncusu ile, Şeriat uyumlu emeklilik hizmeti sunan Crescent Wealth Super’ın piyasada olduğunu söyleyebiliriz. Crescent Wealth Super, emeklilik fonlarında 300 milyon doların biraz altında başka bir ifadeyle toplam 55,9 milyar Avustralya dolar olan pazarın  % 0,5’ini yönetiyor, bu da yaklaşık 55,6 milyar $ ‘lık kullanılmayan bir yukarı yönlü potansiyel olduğunu gösteriyor.

Büyüklüğüne rağmen, Avustralya’da Şeriata uygun emeklilik sektörüne girmek çeşitli zorlukları beraberinde getiriyor. Birincisi, birçok yaşlı Müslüman, emeklilik piyasasının  Self-Managed Super Funds (SMSF) segmentinin hızlı büyümesini körükleyerek, kendi yöntemleriyle fon yatırımı yapmayı tercih ediyor. İkincisi, endüstrinin genel büyüklüğüne rağmen Müslümanlar genellikle daha genç ve bu nedenle daha geniş nüfusa kıyasla önemli miktarda tasarruf sağlamadıkları görülüyor. Üçüncüsü, Şeriat uyumlu hisse senetleri dışında likit yatırım seçenekleri, özellikle nakit eşdeğerli yatırım araçları ve Avustralya doları cinsinden sukuk gibi likit gelir getirici ürünlerde eksiklikler var.

Sonuç olarak, Avustralyalı emeklilik sağlayıcıları ek bir maliyet katmanı ekleyerek riskten korunmaya başvurmalıdır.

KONUT FİNANSI PİYASASI

Konut piyasası, Avustralya’daki İslami finans ürünleri ve hizmetleri için başka bir büyüme fırsatı sunuyor. 2015’e kadar geçen 30 yılda, Avustralya konut fiyatları yılda ortalama % 7,25 arttı. Şu anda, Avustralya’da 1,82 trilyon $ ‘ın üzerinde ödenmemiş konut kredisi bulunmaktadır ve bankalar en çok konut finansmanı (% 96) ve yüksek düzeyde ev sahipliği (% 66) sağlamaktadır. Dahası, Avustralyalı Müslümanların % 41,6’sı evli ve Avustralyalı Müslüman kadınların ortalama 2,5 çocuğu var, ancak Müslümanların yalnızca % 15’i mülklerine tamamen sahip: bu rakamlar ayrıca, Avustralya’daki Müslümanlara konut hizmeti noktasında karşılanmamış bir ihtiyacın var olduğunu gösteriyor.

Özet Sonuç

250 milyar $ aralığındaki İslami emeklilik ve konut finansmanı pazarı ile Avustralya’daki İslami finans için genel büyüme beklentileri parlaklığını koruyor: Bu pazar alanı önümüzdeki yıllarda küresel İslam ekonomisine ve Avustralya ekonomisine dikkate değer bir katkıda bulunabilir.

 

Kaynak: Salaam Gateway 

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun