Anasayfa HaberDuyuru Finans Ofisi Tarafından Düzenlenen Katılım Genç Gelişim Programının Dördüncüsü Başlıyor

Finans Ofisi Tarafından Düzenlenen Katılım Genç Gelişim Programının Dördüncüsü Başlıyor

by

Dünyada ve Türkiye’de yükselen değer olan “Katılım Finans” alanında insan kaynağı potansiyelini geliştirmek ve sektöre nitelikli, uluslararası rekabete açık yeni yetenekler kazandırmak amacıyla Finans Ofisimiz ve IFCap Building iş birliğinde düzenlenen “Katılım Genç Gelişim” (KGG) programının dördüncüsü başlıyor. Üniversitelerin lisans son sınıf, yüksek lisans/doktora öğrencisi veya üniversite mezunu, finans alanında kariyer hedefleyen ve katılım finansa ilgi duyan tüm genç yeteneklerin katılımına açık olan program için başvurular, 10 Kasım 2023 tarihinde başlayarak 20 Kasım 2023 tarihi gün sonuna kadar devam edecek.

Katılım Finans alanında farkındalığın ve finansal okuryazarlığın artırılması amacıyla düzenlenen KGG, finans alanında kariyer hedefleyen genç yeteneklere katılım finans alanında önemli bir fırsat sunacak. İlk aşamasında 4 haftalık bir eğitim ve sertifikasyon programı olan KGG ile katılımcılara, alanında uzman eğitmenlerce hem yerel hem de uluslararası dinamiklere uygun nitelikte içerikler aktarılacak ve program sonunda yapılan sınavlarda başarılı olan katılımcılar sertifika almaya hak kazanacak.

“2025 yılı sonunda toplamda 10 bin gencimize ulaşmayı hedefliyoruz”

Katılım Genç Gelişim programına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, “Katılım Genç Gelişim Programının alanında ilk olma özelliği taşıyan, Türkçe ve İngilizce dillerinde iki aşamalı olarak düzenlenen bir program olduğunu belirterek, “Önümüzdeki dönemde katılım finansın insan kaynağı ihtiyacının hızla artacağını düşünmekteyiz. Ayrıca, genç yeteneklerimiz arasında katılım finansa yönelik algı, farkındalık ve finansal okuryazarlığı artırmak da katılım finans alanında önemli hedeflerimizden bir tanesi. Katılım Genç Gelişim programı ile 2025 yılı sonunda toplamda 10 bin gencimize ulaşarak hem katılım finansın insan kaynağı havuzunu hem de katılım finansa yönelik farkındalığı gençlerimiz arasında artırmayı hedefliyoruz” dedi. KGG programına olan ilginin daha da artmasını arzuladıklarını belirten Başkan Prof. Dr. Aşan, katılım finansa ilgi duyanları programa katılmaya davet etti.

Program iki aşamadan oluşacak

KGG programıyla, İstanbul Finans Merkezi projesinin iki temel sacayağından bir tanesi olan Katılım Finans alanında insan kaynağı potansiyeli artırılacak, yetenek geliştirme ve sertifikasyon süreçleri ile de nitelikli ve uluslararası rekabete açık yeni yetenekler sisteme kazandırılacak. Program sayesinde katılımcılar; uluslararası perspektifte ve yerel dinamiklere uygun, nitelikli eğitim imkânı elde ederek, finans alanında kariyer yapma fırsatı bulabilecek. Ayrıca program katılımcılarına, eğitim aşamaları ve başarı durumlarına bağlı olarak Türkçe ve İngilizce sertifika verilecek.

İki aşamadan oluşacak KGG programının ilk aşamasında; programa başvuran adaylar arasından yapılan genel yetenek sınavı sonucunda ilk bine girmeyi başaran katılımcılar eğitim programına hak kazanacak. Genel yetenek sınavını başarıyla geçen katılımcılara, alanında uzman sektör profesyonelleri ve akademisyenler tarafından ‘Katılım Finans Temel Eğitimi’ verilecek. Eğitim sürecinde yapılacak ara sınavlar ve eğitim sonu genel değerlendirme sınavı sonucunda başarılı olan katılımcılar ‘Katılım Finans Temel Eğitimi Başarı Sertifikası’ almaya hak kazanacak.

İkinci aşamada ise, birinci aşama eğitim sürecinde başarılı olan katılımcıların İngilizce dil sınavından aldıkları puanlar da dikkate alınarak yapılacak değerlendirme sonucunda, ilk 100’e girmeye hak kazananlara, alanında uzman uluslararası eğitmenler tarafından ‘lslamic Finance Talent Training’ (İslami Finans Yetenek Eğitimi) başlığında eğitim verilecek. Eğitim ve değerlendirme sürecinin sonunda başarılı olan katılımcılar ‘The Certified lslamic Finance Talent Training’ sertifikası almaya hak kazanacak. İki aşamayı da başarıyla bitiren katılımcılar, Katılım Genç Gelişim programını tamamlamış olacak.

2021 yılında hayata geçirilen ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Katılım Genç Gelişim” (KGG) programına bugüne kadar 13.000’den fazla genç yetenek müracaat etti. Program kapsamında 1.275 öğrenci ‘Katılım Finans Temel Eğitimi Başarı Sertifikası’, 190 öğrenci ise ‘The Certified lslamic Finance Talent Training’ sertifikası almaya hak kazanarak programı başarıyla tamamladı. Ayrıca birinci aşamayı tamamlayan genç yetenekler tarafından toplam 94 proje hazırlanarak, değerlendirme komitesine sunuldu ve her sene 3 öğrencinin yaratıcı fikirleri ve üstün gayretleri toplamda 100.000 liranın üzerinde para ödülü ile taçlandırıldı.

Katılım Finans konusunda ödüllü proje yarışması düzenlenecek

Eğitim sürecinde katılımcılar, Katılım Finans alanına özel projeler geliştirme imkânı elde edecekler ve komite tarafından hayata geçirilmeye uygun görülen en başarılı 3 projenin fikir sahipleri ödüllendirilecek. Proje geliştirerek ödüle layık görülen katılımcılardan birinciye 30.000 TL, ikinciye 20.000 TL, üçüncüye ise 10.000 TL’lik para ödülü verilecek.

Programa kimler başvurabilir?

Finans alanında kariyer hedefleyenlere, Katılım Finans alanında eşsiz bir fırsat sunan KGG programına;

  • 01.01.1995 ve sonrası doğum tarihli,
  • Üniversitelerin lisans son sınıf, yüksek lisans/doktora öğrencisi veya üniversite mezunu,
  • Finans alanında kariyer hedefleyen,
  • Katılım finansa ilgi duyan,
  • Kişisel gelişimine önem veren tüm genç yetenekler başvuru yapabilecek.

KGG programı hakkında ayrıntılı bilgi almak ve başvuru formunu doldurmak için: katilimgencgelisim.cbfo.gov.tr

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun