Anasayfa Haber 11. İslam İktisadı Atölyesi ve Ödül Töreni Gerçekleşti!

11. İslam İktisadı Atölyesi ve Ödül Töreni Gerçekleşti!

by

İLKE Vakfı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) tarafından organize edilen “11. İslam İktisadı Atölyesi” tamamlandı. Sorunlara insan merkezli çözümler sunmayı hedefleyen ve her yıl alanında yetkin araştırmacıların ilgili konuyu farklı bakış açılarıyla ele almasını sağlayan atölye, bu sene “İslam İktisadı ve Çevre” temasıyla düzenlendi.

 

İslami finansın kalkınma ve çevre konularında büyük bir potansiyeli var

İKAM Direktörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Afşin Sancar’ın, çevre konusunun gündemimizde giderek önemini artıran bir konu olduğunu dile getirdiği konuşmasında, üretim maksimizasyonunda artış görülürken insan mutluluğunda aynı artışı görmenin mümkün olmadığını belirtti. Gelir dağılım bozukluğu, kaynakların aşırı kullanımı gibi sorunların da mevcut olduğunu ifade eden Sancar; “İslam ekonomisi ile farklı paradigmaları görüyoruz, farklı imkanlar sunuyor. Bu imkanlar nedir ve nasıl hayata geçirilir bunları konuşacağız. İslami finansın kalkınma ve çevre konularına sunabileceği büyük bir potansiyeli var.” sözlerini kullandı.

 

İslam iktisadı ve finansının pazardan pay alması önemlidir

Ziraat Katılım Bankası Ürün Yönetimi ve Dijital Bankacılık Grup Başkanı Suat Tüccar konuşmasında: “Her somut eylemin, arkasında değerli ve ilmi çalışmalar bulunur. Bizler bu alanda çalışanlar olarak, ilmi çıktılardan faydalanıyoruz. 1980’lerde ilk katılım bankasının açılmasıyla katılım bankacılığı ve yapılan çalışmalar ete kemiğe büründü. İslam iktisadının ve finansının geliştiği ülkelerde kamu otoritesini görüyoruz, bunun pazardan pay alması, görünürlüğü açısından önemlidir. Bu güzel çalışmaları desteklemekten son derece mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

 

 

İslam dini çevre ile ilgili adalet, denge ve ölçü gibi önemli fikirler sunmaktadır

Atölyede İslam dininin çevreye verdiği ehemmiyeti vurgulayan Ahyan Karahan; İslam dininin, insanların dünya üzerinde Allah’ın halifeleri olduğunu vurguladığını, bunun da sorumlulukları beraberinde getirdiğini söyledi. Bu sorumluluklardan birisinin de çevreye yönelik  sorumluluklar olduğunu dile getiren Karahan sözlerine: “Daha sürdürülebilir, çevreye duyarlı bir şekilde var olmak da bu sorumlulukları yerine getirmenin bir izdüşümüdür. Çevre ve doğaya zarar vermeden, dengesi bozulmamış bir dünyayı gelecek kuşaklara bırakmak boynumuzun borcudur. Çevre konusu tüm insanlığı etkilemektedir. Bu bağlamda İslam dini insanlığa çevre ile ilgili adalet, denge ve ölçü gibi önemli fikirler ve kavramlar sunmaktadır.” ifadeleriyle devam etti.

 

 

 

Önde gelen kapitalist ülkeler önlem almadığı için sorunlar büyüyor

Çevre konusunun, içinde bulunduğu dönemde çok önemli hale geldiğini vurgulayan Yaşar Akgün: “Ozon tabakası ve sera etkisi gibi konularda özelinde her ne kadar önceden önlem alınabiliyorsa da insanoğlu duyarsız olduğu için, özellikle önde gelen kapitalist ülkeler önlem almadığından bu sorunlar giderek büyüyor. Oysaki; çevre sorunu, gıda güvenliğini tehdit eder boyuta geldi. Bu sebeple İslam’ın sunduğu çözümlerin insanlara teorik ve anlaşılabilir şekilde anlatılmasına ihtiyaç var.” dedi.

 

Uygulanabilir ve gerçekçi çözümler üretilmesi gerekiyor

Etkinliğin açılışında konuşan İLKE Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Sunar konuşmasında İslam iktisadının çevre ile ilgili gerçekçi ve uygulanabilir çözümler sunmasını umduğunu belirtirken, bir faaliyetin sürdürülebilir ve akar hale geldiğinde daha fazla fayda sunmaya başladığını sözlerine ekledi. Sunar; “Çevre teması maalesef bizim çok ilgi göstermediğimiz, sonuçları kapımızda sel olarak, yıldırım olarak karşımıza çıkınca farkına vardığımız bir tema. 80’li yıllardan itibaren Batı bu konuyla daha çok ilgilenmeye başladı. Bugün geldiğimiz yerde plastik üretiminden hava kirliliğine, buzulların erimesi, hayvan türlerinin yok olması gibi pek çok alanda etkisini gösteriyor.” ifadelerini kullandı. İslam’ın son ve saadet getirecek din olduğunu belirten Sunar, çevre konusunda İslami ilke ve prensiplerle beraber insanların da uygulanabilir ve gerçekçi çözümler üretmesi gerektiğini söyledi. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mustafa Sinanoğlu ise açılış konuşmasında katılımcıları selamladı.

“Çevresel Krizler Karşısında İslam Ekonomisi ve Finansının Yapabilecekleri” başlıklı panel gerçekleştirildi

11. İslam İktisadı Atölyesi’nin açılış etkinliği kapsamında “Çevresel Krizler Karşısında İslam Ekonomisi ve Finansının Yapabilecekleri” başlıklı panel gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Kızılkaya’nın yönettiği panelde, Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Ömer Emeç ve Katar Hamad bin Khalifa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan konuya ilişkin kapsamlı değerlendirmelerde bulundu. İki gün süren atölyede ise dünyanın farklı yerlerinden birçok araştırmacı konuya farklı açılardan yaklaştıkları sunumları gerçekleştirdi.

 

13 Ekim 2023 Cuma günü başlayan atölye programı 14-15 Ekim 2023 tarihlerinde üçer oturumdan oluşan panellerle devam etti.


Kaynak: İKAM

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun