Anasayfa Haber Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

by

Talha Bedirhan IŞIK, İslami finans alanında meydana gelen gelişmeleri ve dünyanın farklı noktalarından haberleri islamiktisadi.net okurları için çevirdi.

 • Malezya
  Malezyalı Aeon Credit, Aeon Financial ile dijital İslami bankacılık faaliyetleri için ortak bir girişime yöneldi.
  Malezyalı Aeon Credit Service ve Aeon Financial Service Co Ltd, dijital bir İslami banka kurmayı amaçlayan ACS Digital BHD adlı bir ortak girişim oluşturdular. Yeni kurulan şirketin başlangıç sermayesi 10.000 RM olup, Nisan 2024’te faaliyete geçmesi bekleniyor. ACS Digital, Malezya Hazinesi’nin koşullarına uygun olarak Malezyalı hissedarların en az %30’luk bir paya ship olmasını sağlayacak. (new Straits Times)
 • İngiltere
  Katarlı Al Rayan Bankası, Londra’da yeni merkez ofisini açıyor.
  İngiltere’nin önde gelen İslami bankası Al Rayan Bank, Batı Londra’daki yeni 10.000 metrekarelik merkez ofisini açtı. 18. Yüzyılda inşa edilen beş katlı binada kapsamlı tadilatlar yapılarak müşteriler ve çalışanlar için son teknoloji imkanları sunulmaktadır. Yeni ofis, Al Rayan’ın ticari ve özel bankacılık hizmetlerini, yönetim kurulu yönetimini ve ana şirketi Masraf Al Rayan için bir buluşma noktası olarak hizmet verecek.
 • Kanada
  Mackenzie Investments, Primerica Financial Services tarafından yönetilen şeriat uyumlu kar payı fonu başlattı. Mackenzie Investments, küresel şeriat uyumlu yatırım yapma imkanı sunan bir kar payı fonu olan Mackenze FuturePath Shariah Global Equity Fund’u duyurdu.
  Ratings Intelligence danışmanlık firması tarafından sertifikalandırılan fon, Mackenzie’nin Global Quantitative Equity ekibi tarafından yönetilecek ve yalnızca Kanada’daki Primerica müşterilerine erişilebilir olacak.
 • Mısır
  Mısır’ın aiBANK, dijital dönüşüm stratejisi kapsamında InstaPay’e katılıyor Mısır’ın aiBANK, müşterilerin akıllı telefonları aracılığıyla anında para transferi yapmalarını sağlayan anlık ödeme ağı uygulaması InstaPay ile iş birliği yapıyor.
  Bu hamle, bankanın dijital yayılımını genişletme ve müşteri deneyimini iyileştirme çabalarının bir parçasıdır. Mısır Merkez Bankası tarafından IPN ödeme hizmetleri için lisanslanan ilk mobil uygulama olan InstaPay uygulaması, güvenli, anında finansal transferler sunuyor.
 • Birleşik Arap Emirlikleri
  Aafaq İslami Finans, dijital dönüşüm için Network International ile iş birliği yapıyor.
  Aafaq İslami Finans, kart işleme hizmetleri sağlayıcısı Network International ile iş birliği yaparak dijital gelişimini hızlandırmayı hedefliyor. Aafaq İslami Finans, finansman işlemlerini düzenlemeyi amaçlayarak Network International’in kapsamlı kart işleme çözümlerini kullanacak.
 • Suudi Arabistan
  East Pipes Integrated, Banque Saudi Fransi’den 266 milyon doların üzerinde finansman sağladı East Pipes Integrated Company for Industry, Banque Saudi Fransi’den 1.10 milyar SAR (293 milyon dolar) Şeriat uyumlu işletme sermayesi kredisi temin etti.
  459 gün sürecek olan anlaşma, bazı projelerin işletme sermayesini finanse etmek için kullanılacak ve 1.15 milyar SAR (306.5 milyon dolar) değerinde senetle temin edilecek. Bu hamle, East Pipes Integrated’in bu yılın başlarında Suudi Arabistan Petrol Şirketi (Aramco), NEOM ve PETROJET Company ile anlaşma imzalamasının ardından gerçekleşti.
 • Birleşik Arap Emirlikleri
  İslami Coin, ABO Digital’den 200 milyon dolar yatırım aldı Şeriat uyumlu kripto para birimi İslami Coin, Alpha Blue Ocean’ın yatırım kolundan olan ABO Digital’den 200 milyon dolar yatırım sağladı.
  Bu son yatırım, kripto para şirketi için toplam fonu 400 milyon dolara çıkararak, Circle, BlockFi ve Solana’yı geride bırakıyor ve kripto tarihindeki en büyük fon toplayanlardan biri haline getiriyor.

***

Kaynak: Salaam Gateway

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

  Mail Bültenimize Abone Olun