Anasayfa HaberDuyuru Katılım Genç Gelişim Programına Başvurular Başladı!

Katılım Genç Gelişim Programına Başvurular Başladı!

by

Dünyada ve Türkiye’de yükselen değer olan “Katılım Finans” alanında insan kaynağı potansiyelini geliştirmek ve sektöre nitelikli, uluslararası rekabete açık yeni yetenekler kazandırmak amacıyla Finans Ofisimiz ve IFCap Building iş birliğinde 2021 yılında hayata geçirilen “Katılım Genç Gelişim” (KGG) programının üçüncüsü başlıyor. Üniversitelerin lisans son sınıf, yüksek lisans/doktora öğrencisi veya üniversite mezunu, finans alanında kariyer hedefleyen ve katılım finansa ilgi duyan tüm genç yeteneklerin katılımına açık olan program için başvurular, 18 Ekim 2022 tarihinde başlayarak 31 Ekim 2022’ye kadar devam edecek.

Katılım Finans alanında farkındalığın ve finansal okuryazarlığın artırılması amacıyla düzenlenen KGG, finans alanında kariyer hedefleyen genç yeteneklere katılım finans alanında önemli bir fırsat sunacak. İlk aşamasında 4 haftalık bir eğitim ve sertifikasyon programı olan KGG ile katılımcılara, alanında uzman eğitmenlerce hem yerel hem de uluslararası dinamiklere uygun nitelikte içerikler aktarılacak ve program sonunda yapılan sınavlarda başarılı olan katılımcılar sertifika almaya hak kazanacak.

“Her sene 2 bin yeni mezun gencimizi katılım finansla tanıştırmak istiyoruz”
Katılım Genç Gelişim programına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Finans Ofisi Başkanımız Prof. Dr. Göksel Aşan, “Katılım Genç Gelişim Programı”nın alanında ilk olma özelliği taşıyan, Türkçe ve İngilizce dillerinde iki aşamalı olarak düzenlenen bir program olduğunu belirterek, “Amacımız her sene 2 bin yeni mezun gencimizi katılım finansla tanıştırmak ve 5 yıl içerisinde de bu sayıyı 10 bine çıkarmak. Böylece katılım finans insan kaynağı havuzunu da yeni mezunlarımız açısından mümkün olduğunca genişletmeyi hedefliyoruz” dedi. KGG programına olan ilginin bu dönem daha da artmasını arzuladıklarını belirten Başkanımız Prof. Dr. Aşan, katılım finansa ilgi duyanları programa katılmaya davet etti.

Program iki aşamadan oluşacak
KGG programıyla, İstanbul Finans Merkezi projesinin iki temel unsurundan bir tanesi olan Katılım Finans alanında insan kaynağı potansiyeli artırılacak, yetenek geliştirme ve sertifikasyon süreçleri ile de nitelikli ve uluslararası rekabete açık yeni yetenekler sisteme kazandırılacak. Program sayesinde katılımcılar; uluslararası perspektifte ve yerel dinamiklere uygun, nitelikli eğitim imkânı elde ederek, finans alanında kariyer yapma fırsatı bulabilecek. Ayrıca program katılımcılarına, eğitim aşamaları ve başarı durumlarına bağlı olarak Türkçe ve İngilizce sertifika verilecek.

İki aşamadan oluşacak KGG programının ilk aşamasında; programa başvuran adaylar arasından yapılan genel yetenek sınavı sonucunda ilk bine girmeyi başaran katılımcılar eğitim programına hak kazanacak. Genel yetenek sınavını başarıyla geçen katılımcılara, alanında uzman sektör profesyonelleri ve akademisyenler tarafından ‘Katılım Finans Temel Eğitimi’ verilecek. Eğitim sürecinde yapılacak ara sınavlar ve eğitim sonu genel değerlendirme sınavı sonucunda başarılı olan katılımcılar ‘Katılım Finans Temel Eğitimi Başarı Sertifikası’ almaya hak kazanacak.

İkinci aşamada ise, birinci aşama eğitim sürecinde başarılı olan katılımcıların İngilizce dil sınavından aldıkları puanlar da dikkate alınarak yapılacak değerlendirme sonucunda, ilk 100’e girmeye hak kazananlara, alanında uzman uluslararası eğitmenler tarafından ‘lslamic Finance Talent Training’ (İslami Finans Yetenek Eğitimi) başlığında eğitim verilecek. Eğitim ve değerlendirme sürecinin sonunda başarılı olan katılımcılar ‘The Certified lslamic Finance Talent Training’ sertifikası almaya hak kazanacak. İki aşamayı da başarıyla bitiren katılımcılar, gelişim programını tamamlamış olacak.

Katılım Finans konusunda ödüllü proje yarışması düzenlenecek
Eğitim sürecinde katılımcılar, Katılım Finans alanına özel projeler geliştirme imkânı elde edecekler ve komite tarafından hayata geçirilmeye uygun görülen en başarılı 3 projenin fikir sahipleri ödüllendirilecek. Proje geliştirerek ödüle layık görülen katılımcılardan birinciye 20.000 TL, ikinciye 15.000 TL, üçüncüye ise 8.000 TL’lik para ödülü verilecek.

Programa kimler başvurabilir?
Finans alanında kariyer hedefleyenlere, Katılım Finans alanında eşsiz bir fırsat sunan KGG programına;
•    01.01.1994 ve sonrası doğum tarihli,
•    Üniversitelerin lisans son sınıf, yüksek lisans/doktora öğrencisi veya üniversite mezunu
•    Finans alanında kariyer hedefleyen
•    Katılım finansa ilgi duyan
•    Kişisel gelişimine önem veren tüm genç yetenekler başvuru yapabilecek.

Son Başvuru Tarihi: 31 Ekim 2022

KGG programı hakkında ayrıntılı bilgi almak ve başvuru formunu doldurmak için tıklayınız.

Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi

 

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun