Anasayfa Haber Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

by

Talha Bedirhan Işık islamiktisadi.net okurları için dünyanın dört bir yanından İslami finans haberlerini çevirdi!

Irak İslam Bankası, teknoloji odaklı girişimlere yatırım yapmak için bir fon başlatmak üzere MSA Novo ile ortak oldu.

Irak İslam Bankası (IIB), Irak’ta teknoloji odaklı girişimlere yatırım yapmak için bir fon başlatmak üzere MSA Novo (MSA) ile ortaklık kurdu. Fonun büyüklüğü henüz belirlenmedi. Hedeflenen sektörler arasında temel lojistik, ödeme altyapısı katmanları, tüketici teknolojisi platformları ve kurumsal etkinleştiriciler yer alıyor.

Covid-19 pandemi döneminde çevrimiçi çözümlerin uygulanmasının ardından dijitalleşmeye yönelik küresel yönelim hızlanırken, dijitale uyarlanmış tüketici davranışları ve piyasa koşullarını karşılamak daha kritik hale geliyor. Buna ek olarak, özellikle gelişen teknoloji pazarlarında, paradigma değiştiren teknolojilerin entegrasyonu, tüketicilerin, şirketlerin ve hükümetlerin evrim merdiveninde basamakları sıçramasına olanak tanır.

Yeni teknolojiler, fiziksel gecikmelerin olduğu yerlerde sanal altyapıya izin vererek, çevrimdışı alanda mümkün olmayan kritik hizmetlerin sağlanmasına izin verir. Bu talep, hiçbir yerde, tarihsel olarak birbirine bağlı çevrimdışı altyapı eksikliği nedeniyle engellenen, kullanılmayan muazzam bir potansiyele sahip bir pazar olan Irak’tan daha kritik değildir. Irak, nispeten yüksek satın alma gücüne sahip genç, teknoloji konusunda bilgili, iyi eğitimli bir tüketici tabanına sahiptir. Bu kişiler, eski veya bozuk altyapı ve parçalanmış tedarik zincirlerinin dayattığı zorluklara karşı mücadele ediyor ve yeni ve güncel olan için çabalıyor

Bir basın açıklamasına göre, bu boşluğa, Irak İslam Bankası (IIB) ve MSA Novo (MSA) ortaklığı giriyor, YAG Capital ise bu ortaklığın kıdemli danışmanı olarak giriyor. Ortaklık, gelecekteki tüm ticaretin, finansal hizmetlerin, devlet idaresinin ve sağlık hizmeti sunumunun üzerinde duracağı dijital rayları ve platformları döşemenin zamanının geldiğini belirtiyor.

Bu koşullar altında, yalnızca yeni kurulan şirketlere yatırım yapmak değil, MSA tarafından toplanan teknik yetenekleri ve küresel en iyi uygulamaları IIB’nin yerel pazar bilgisi ve yürütme yetenekleriyle birleştiren şirketler kurmakla doğrudan meşgul olmak çok önemlidir. Bu araç, tarihsel olarak Irak için kurulan bu nitelikteki ilk girişim ve ülkedeki teknoloji ekosistemine yatırım için şimdiye kadar bir araya getirilmiş en büyük sermaye havuzudur. Bu girişim, yalnızca yatırımcıları ve IIB’nin hissedarları için değer yaratmayı değil, aynı zamanda pazardaki inovasyon çarkını da başlatmayı hedefliyor. Bu çaba, yeni nesil Iraklı iş liderlerini finanse ederek, inşa ederek ve onlara rehberlik ederek, ülkenin uzun vadeli ekonomik ve sosyal başarısının temellerini atmayı amaçlıyor.

Fon şimdiden Irak’taki aktif yatırımcılar arasında yer alıyor ve Irak’taki teknoloji başlangıç tarihinin en kapsamlı finansman turunu süper uygulama Baly ile birlikte yönetiyor. Hedeflenen yatırım sektörleri, temel lojistik ve ödeme altyapı katmanları, tüketici teknolojisi platformları ve kurumsal etkinleştiriciler olacaktır.

Irak’ın Al Sanam İslam Bankası ile ICSFS arasında imzalar atıldı

Yeni kurulan Al Sanam İslami bankası, bir basın açıklamasına göre, bankalar ve finans kurumları için küresel yazılım ve hizmet sağlayıcısı ICS Financial Systems’dan (ICSFS) ICS BANKS İslami Bankacılık yazılım çözümünü seçti. İmza töreni, ICSFS’nin mükemmeliyet merkezi Amman, Ürdün’de gerçekleşti. Al Sanam İslam Bankası, dijital bankacılığa güçlü bir şekilde odaklanarak Irak pazarına kapsamlı, Şeriat uyumlu finansman ürünleri ve hizmetleri sağlayacak. Banka, ICS BANKS İslami Çekirdek, Finansman Programları ve Risk Grupları, Havaleler, Murabaha, Mudarebe, Müşareke, Icare, İstisna, Kar Dağıtımı, Karz-ı Hasen, Vadeli Mevduat, Ticaret Finansmanı, ICS BANKS Dijital Bankacılık ve ERP çözümlerini uygulayacak.

 

2023 İslam Kalkınma Bankası İslam Ekonomisinde Etkili Başarı Ödülü için adaylıklar başladı

İslam Kalkınma Bankası Enstitüsü (ISDBI), 1444H (2023) yılı için İslam Ekonomisinde Etkili Başarı ödülü için adayları davet ediyor. Bir basın açıklamasına göre, Kalkınma Çözümleri Başarı kategorisine odaklanan Ödül, IsDB üye ülkelerindeki ekonomik ve finansal zorlukları başarıyla çözen yaratıcı projeleri tanımayı, ödüllendirmeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyor.

Kişiler ve kurumlar, insanların yaşamları üzerinde olumlu ve önemli bir etkisi olan, İslami ilkelere dayalı ekonomik kalkınma üzerinde önemli bir etkisi olan bir projeyle başvuruda bulunabilir. Ödül olarak birinciye 100.000 $, ikinciye 70.000 $ ve üçüncüye 30.000 $ veriliyor. Aday gösterilen projeler önceki yedi yıl içinde başlatılmış olmalı ve projelendirilen bölgelerden başka yerlerde de uygulanabilir olmalıdır.

Başvuru veya aday gösterme, IsDB Ödül Portalı web sitesini ziyaret ederek başlatılabilen iki aşamalı bir süreçtir. İlk adım, 11 Aralık 2022’ye kadar açık olan aday/başvuru sahibinin kaydıdır. İkinci adım, aday gösteren/başvuru sahibinin adaylık formu ayrıntılarını ve ilgili dosyaları 20 Aralık 2022’den önce yüklemesidir.

Ödül kazanan katılımcılar/ projeler, 2023 İslam Kalkınma Bankası Yıllık Toplantıları sırasında, zamanı gelince duyurulacak ve ileri bir tarihte düzenlenecek törenle onurlandırılacaktır.

Bank Negara Malaysia, Ekim ayında 6. İslami Finans Kraliyet Ödülü’nü açıklayacak

Bir basın açıklamasına göre, Bank Negara Malaysia (BNM) ve Menkul Kıymetler Komisyonu Malezya (SC), 2022 İslami Finans Kraliyet Ödülü’nün 4 Ekim 2022’de Kuala Lumpur’da düzenlenecek bir törenle verileceğini duyurdu.

Kraliyet Ödülü, olağanüstü başarıları ve yenilikçi fikirleri İslami finansın büyümesine, küresel ekonomiye ve dünyadaki toplulukların sosyal gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunan bireyleri ödüllendiriyor. Aralık 2021’de küresel bir adaylık çağrısı yapıldı ve ardından 14 ülkeden 37 aday için 49 başvuru alındı. Bu adaylar arasında ünlü İslami finans pratisyenleri, şeriat alimleri ve akademisyenler yer alıyor.

Kraliyet Ödülü sahibi, eski Başbakan Yardımcısı Tun Musa Hitam’ın başkanlığındaki yedi üyeli bağımsız bir uluslararası jüri tarafından seçiliyor. Jüri, seçkin Şeriat alimleri, akademisyenler ve finans uygulayıcılarından oluşmaktadır. Değerlendirme süreci, politika geliştirmeyi yönlendirmeye, İslami finans piyasasını geliştirmeye ve büyütmeye, İslami finansı savunmaya, yeniliğe öncülük etmeye, bilgi sınırlarını genişletmeye ve istisnai liderlik ve etki uygulamaya yönelik katkıları kapsayan bir dizi tanımlanmış seçim kriterine dayanmaktadır.

Kraliyet Ödülü’ne ek olarak, bu yıl iki yeni ödül kategorisi tanıtıldı: ayrı bir törenle sunulacak olan Yükselen Lider Ödülü ve Etki Mücadelesi Ödülü.

Yükselen Lider Ödülü, İslami finans alanında yenilikçi fikirlerin geliştirilmesine olağanüstü katkılarda bulunan genç uluslararası yeteneklere veriliyor. Bu ödül için Sekreterya, 8 ülkeden 14 aday için toplam 18 başvuru aldı.

Etki Mücadelesi Ödülü, küresel ölçekte toplulukların ekonomik ve sosyal direncini iyileştirmeyi amaçlayan İslami finans ilkelerine veya İslami finans sağlayıcılarına dayalı dijital ve yenilikçi çözümlere odaklanır. Bu ödül, Malezya’daki Dünya Bankası Grubu Kapsayıcı Büyüme ve Sürdürülebilir Finans Merkezi ve Malezya Dijital Ekonomi Şirketi ile yapılan bir işbirliğidir. Ödül kazanan(lar) dört kritere göre değerlendirilir: yenilik, etki, ticari uygulanabilirlik ve ölçeklenebilirlik.

Organizatörler, Etki Mücadelesi Ödülü için 14 ülkeden 50 başvuru aldı. Yükselen Lider ve Etki Mücadelesi Ödülleri, 5 Ekim 2022’de Kuala Lumpur’da Küresel İslami Finans Forumu’nda (GIFF) verilecek.

İslam Kalkınma Bankası, Enstitüsü’nün tarihi ve ilk başkanı hakkında kitap yayınlandı

İslam Kalkınma Bankası Enstitüsü (IDBI), bir basın açıklamasına göre, İslam Kalkınma Bankası’nın tarihini ve istisnai başarılarını henüz doğmamış bir fikirden, ilk Başkanı Dr. Ahmad Mohammad Ali’nin 2016’da emekli olmasına kadar gözden geçiren bir kitap yayınladı.

Yeni kitap, ilk olarak 2020’de Arapça olarak yayınlanan orijinal kitabın İngilizce çevirisidir. Küresel ve bölgesel değişimler bağlamında IsDB’nin geçtiği çeşitli aşamaları ve önemli kilometre taşlarını ele alıyor. Ayrıca, ilk İslam Kalkınma Bankası Başkanı’nın büyüme, ilerleme ve refah özlemleri Banka’nın misyonunun özünde tasvir edilen ülke ve toplulukların gerçekleriyle etkileşiminde yararlandığı girişimleri, yaklaşımları ve fikirleri vurgulamaktadır.

Kitapta, Banka ile uğraşan, misyonuna inanan, Dr. Ahmad Ali’yi yakından tanıyan ve ona çok değer veren şahsiyetlerin tanıklıklarının yanı sıra, başarı öyküleri de yer alıyor. Kitap, eski İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Bandar M.H.’nin emriyle yazılmıştır.

Basit ama çok yapılandırılmış bir tarzda yazılmış olan kitap, araştırmacılar, kalkınma uzmanları, İslami bankacılıkla ilgilenenler ve kurumsal ve idari uygulama ve deneyim analistleri dahil olmak üzere çeşitli okuyucu grupları için faydalı olacaktır.

BAE merkezli B2B pazarı Produze, tarımsal değer zincirini dijitalleştirmek için 2,6 milyon dolar finansman oluşturdu

Bir basın açıklamasına göre tarım üreticileri ve uluslararası perakendecileri bir araya getiren bir platform olan BAE merkezli Produze, Accel (Facebook, Spotify,  Flipkart’taki ilk yatırımcılar, Fashinza, Drip Capital, CityMall, Stellapps, DhanHQ ve diğer yatırımcılar) liderliğindeki All In Capital ve Ninjacart’ın kurucusu/CEO’ları Sammunati’nin katılımıyla 2,6 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı.

Produze, ürünlerin perakendecilerin mağazalarına teslim edilen, tarım üreticilerinden doğrudan tedarik imkanı sağlayan, kalite garantisi, rekabetçi fiyatlandırma, eksiksiz ve tam zamanında teslimat sağlayan türünün ilk örneği bir platformdur. Girişim, geniş bir kaynak üreticileri ağı, dijitalleştirilmiş ihracat operasyonları, ithalat operasyonları ve son mil lojistiği aracılığıyla tedarik operasyonlarını dijitalleştiriyor.

Produze’nin C0 kurucusu ve CEO’su Ben Mathew “Bugün tarım ürünleri için sınır ötesi tedarik zinciri, çeşitli aracılar ve kötü yönetilen süreçlerle bölünmüş durumda, bu da kalitede tutarsızlık, verimsiz fiyatlar ve israfa neden oluyor ve bu da perakendeciler ve distribütörler için değer kaybına yol açıyor. Produze’de, bu boşa harcanan değeri onlara geri döndürmek için perakendeciler ve tarım üreticileri arasındaki sorunsuz ticareti mümkün kılıyoruz.” dedi.

Produze, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki birçok ülkede birden fazla tarımsal ürün kategorisine hizmet verecek ve 143 milyar dolarlık bir pazara hizmet edecek. Platform şimdi produze.com’daki perakendeciler ve distribütörler içinB başvuruları alıyor.

Produze, 2022 yılında Ben Mathew, Gaurav Agrawal, Rakesh Sasidharan ve Emil Soman tarafından kuruldu. Ben ve Gaurav, Hindistan’ın en büyük tarım teknolojisi girişimi olan Ninjacart’ta yeni dağıtım modelleri, müşteri büyümesi, karlılık ve yatırımlar sağlayan liderlik ekibinin bir parçasıydı. Rakesh ve Ben daha önce ev yapımı yemekler için bir B2C pazar yeri girişimi kurmuştu. CTO olan Emil, bir YCombinator (Amerika merkezli girişim hızlandırma programı) mezunu ve Dockup’ta kurucu ortaktı.

Mısırlı e-ticaret platformu Sharwa, tohum öncesi finansmanda 2 milyon dolar topladı

Mısırlı sosyal ticaret platformu Sharwa, 2 milyon dolarlık bir tohum öncesi finansman turunu kapattı. Bir basın açıklamasına göre, tur Nuwa Capital ve Hambro Perks Oryx Fund tarafından ortaklaşa yönetildi ve birkaç stratejik melek yatırımcısı katıldı. Tohum öncesi yatırım, teknoloji platformunun sürekli geliştirilmesine ve ekibin genişletilmesine harcanacak.

Enflasyon, müşterilerin daha uygun fiyatlı ürünlere erişim aradığı haneleri zorladı. Sharwa, Mısır’dan başlayarak müşterilerin daha uygun fiyatlı ürünlere erişim sağlamasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Sharwa, müşterilerin yiyecek, beyaz eşya ve ev bakımı gibi temel ev ihtiyaçları için günlük alışverişlerinde en iyi fiyatları almalarını sağlar.

islamiktisadı.net için çeviren: Talha Bedirhan Işık

Kaynak: SalaamGateway

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun