Anasayfa Haber Dünyanın İlk İslami Metaverse Projesi Açıklandı

Dünyanın İlk İslami Metaverse Projesi Açıklandı

by

İslami İş ve Finans Ağı (IBF Network), İslam ekonomisinin insani, sivil toplum kesimindeki anlaşmaları kolaylaştırmak için çeşitli platformların başarılı bir şekilde başlatılmasının ardından küçük işletmelerinin meta evrenini başlatmaya hazırlandıklarını açıkladı.

Bu yenilik, dünya nüfusunun dörtte birini oluşturan Müslümanların dini değerlerine uygun olarak hem müşteri hem de yatırımcı için daha yüksek düzeyde garanti eden bir pazar oluşturmak için metaverse teknolojisinde türünün ilk örneğidir.

Yenilik, aynı zamanda Algorand Kuruluşu (Algorand Foundation) tarafından geliştirilmekte olan ve tamamen desteklenen, Algorand’a dayalı birkaç meta veriden biridir.

İslami metaverse fikri ilk olarak IBF Net tarafından bir sosyal medya gönderisinde önerildi ve IBF Net’in öncülük ettiği araştırma merkezinin gündemine alındı.

Proje, Güneydoğu Asya’daki özel ideolojik, kültürel ve yasal koşulları koruyan bir meta evrenin başlatılmasını içeriyor. Metaverse, insanların etkileşime girmesine, varlıklar yaratmasına, oyun oynamasına, çalışmasına ve birbirleriyle işbirliği yapmasına olanak tanıyan üç boyutlu bir siber uzay olarak tanımlanıyorsa, söz konusu faktörler onun formunun tanımlanmasında kilit rol oynamaktadır.

Örneğin Müslümanlar, 240 milyonu Güneydoğu Asya’da olmak üzere dünya genelinde 1.8 milyar nüfusa sahiptir. Şeriat olarak bilinen İslam’ın ilkeleri, oluşturulacak metaevrende davranışsal yön üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

IBF Net Genel Müdürü Muhammed Alam’a göre, projenin özellikle iki hedefi var: ilki zamansal ve mekânsal sınırlamalardan arınmış bilgi edinmek ve paylaşmak için bir açık bir alan yaratmak. İkincisi, çok daha yüksek seviyelerde alım satım için açık bir piyasayı takip etmek ve bunun sonucunda müşteriler ve yatırımcılar için önemli bir destek sağlamaktır.

Bu sistem, IBF Net tarafından geliştirilen İslam ekonomisini daha küçük ölçekte dönüştürmekte ve topluma dayalı merkezi  bir sistem olup, metaverse’de bulunan çeşitli daha iyi özelliklere sahip açık bir sistemdir.

Konsept farklı tepkiler aldığından, projenin başarısı İslam’ın takipçileri tarafından kabul edilebilirliğine göre değerlendirilir. Program, projenin Şeriat ile uyumluluğunu artırmayı ve metaverse’in Müslüman topluluklara nasıl fayda sağlayabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

Bu arada çözüm, bir eğitim alanının ve Blockchain’e dayalı modelleri takip eden bir süper pazarın ötesindedir. İçinde birimler, değerleri kurtarmak veya bir zenginlik biçiminde diğer teknolojilere aktarmak için araçlara dönüşecek.

Yeniliğin benzersiz özellikleriyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Alam, küçük İslami ekonomi fikrini içeren bir meta evrenin Şeriata göre gelişen tek metaverse olduğunu söyledi. Bu metaverse’in verimlilik ve işlevsel çalışma açısından nasıl daha iyi pazarlar yaratabileceğini ve metaverse’in müşteri ve yatırımcı için çok daha yüksek düzeyde destekle nasıl daha insancıl sistemler yaratabileceğini gösterir.

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun