Anasayfa Haber Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

by

Mısır, İslam Kalkınma Bankası Grubu yıllık toplantısına ev sahipliği yapacak.

IQNA’nın bildirdiğine göre Mısır, İslam Kalkınma Bankası Grubu’nun 2022 yıllık toplantısına 1-4 Haziran tarihleri arasında Şarm El-Şeyh’te ev sahipliği yapacak. Bu yılın teması, pandemi ve küresel sosyoekonomik istikrarsızlıktan toparlanmaya odaklanan “İyileşmenin Ötesinde: Dayanıklılık ve Sürdürülebilirlik” olacak. 57 üyeli İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (OIC) üst düzey ülke temsilcileri katılacak.

Toplantılara, İslam Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu, İslami Yatırım ve İhracat Kredisi Sigortası Kurumu (ICIEC), Özel Sektörü Geliştirme İslami Kurumu (ICD) Genel Kurulu, Uluslararası İslami Ticaret Finans Kurumu (ITFC) Yönetim Kurulu ve Kalkınma için İslami Dayanışma Fonu (ISFD) Üst Yönetimi katılacak.

Katar ve Kazakistan, aralarındaki mali bağları güçlendiriyor.

The Peninsula’nın bildirdiğine göre, Katar Finans Merkezi (QFC) ve Astana Uluslararası Finans Merkezi (AIFC), finansal faaliyetleri desteklemek için işbirliği ve projeler geliştirmek için bir anlaşma imzaladı. Devlet destekli Katar Finans Merkezi, 2021 yılında 282 yeni firmayı platformuna çekerek 1.284 kayıtlı firmaya ulaştı ve merkezin web sitesine göre 2022 yılına kadar 1.000 şirket hedefini aştı. Astana Uluslararası Finans Merkezi, Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nin coğrafi merkezindeki konumundan yararlanarak kendisini Orta Asya’da önemli bir finans merkezi olarak konumlandırıyor.

BAE merkezli Arada Developments ilk ABD doları sukukunu elde edecek

Reuters’in bildirdiğine göre, Sharjah’ın en büyük gayrimenkul geliştiricisi olan Arada Developments, ABD doları cinsinden İslami tahvillerin ilk satışını yapacak. Arada Developments, Dubai Islamic Bank, Emirates NBD Capital ve Standard Chartered’ı ortak küresel koordinatör olarak ve Abu Dhabi Commercial Bank, Ajman Bank, Al Rajhi Capital, Kamco Invest, Mashreq, Sharjah Islamic Bank ve Warba Bank’ı ortak lider yöneticiler ve muhasebeciler olarak işe aldı. Dolar cinsinden satışın, Sharjah’ın Mart ayında sukuk yoluyla 750 milyon dolar toplamasından bu yana Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nde ilk olması planlanıyor.

Affin Bank, robo-danışmanlık firması ile ortaklık imzaladı

Fintech News, Malezya merkezli Affin Bank’ın robo-danışmanlık hizmeti sağlayıcısı GAX MD (MYTHEO) ile ortaklık kurduğunu bildirdi. MYTHEO, Al tarafından geliştirilmiş algoritma tabanlı ve otomatikleştirilmiş isteğe bağlı yatırım portföy yönetimi hizmetidir. Yeni hizmet AFFIN AVANCE, “kitlesel varlıklılar” için bir finans ve servet segmenti olacak. Bir robo-danışman ile kendi türünde ilk iş birliği olan bu ortaklık, yeni ve mevcut AFFIN AVANCE müşterilerine alternatif bir yatırım seçeneği sunuyor ve böylece finansal çözüm ve ürün yelpazesini daha da geliştiriyor. Malezya’nın zengin kitle kategorisi, yukarı doğru bir büyüme eğilimi ile son derece iyi bir performans sergiliyor. Affin Bank Başkanı ve Grup CEO’su Datuk Wan Razly Abdullah, yatırım yapmak için daha uygun yollara artan bir talep olduğunu söyledi. Affin Islamic Bank Berhad, Affinbank’ın tamamına sahip olduğu bir yan kuruluştur.

İslam Ekonomisinde Etkili Başarı için İslam Kalkınma Bankası ödülleri

MENAFN’nin bildirdiğine göre, 1443H (2022) İslam Kalkınma Bankası (IsDB) İslam Ekonomisinde Etkili Başarı Ödülü’nü üç profesör kazandı. İslam ekonomisi ve finansı alanındaki önemli ve etkili katkılarından dolayı Profesör Habib Ahmed birincilik ödülü, Profesör Mansur Masih ikincilik ve Profesör Tariqullah Khan üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı. Ödül, “İslam Kalkınma Bankası üye ülkelerinin başlıca kalkınma zorluklarını çözme potansiyeli olan İslam ekonomisine önemli bilgi katkılarını tanımayı, ödüllendirmeyi ve teşvik etmeyi amaçlıyordu. Birinciye 50.000$, ikinciye 30.000$ ve üçüncüye 20.000$ ödül verilecektir.”

islamiktisadi.net için çeviri: Talha Bedirhan Işık

Kaynak: Salaamgateway

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun