Anasayfa Haber Felaketleri Ticarileştiren Dark Turizm Yükseliyor

Felaketleri Ticarileştiren Dark Turizm Yükseliyor

by

Türkçeye hüzün turizmi olarak çevrilen dark turizm dünyayı etkisi altına alan kaotik olaylarla birlikte yükseliyor. “Kara” kelimesi temelde tarihin söz konusu olan döneminde yaşanan talihsizlikleri ve zor zamanları temsil ediyor. Belki içerisinde bulunduğumuz dönemde de yeni destinasyonlar oluşuyor…

Ülkemizde Dolmabahçe Sarayı, Çanakkale muharebelerinin yapıldığı meydanlar ve Sinop Cezaevi gibi çeşitli dark turizm destinasyonları bulunduğu gibi dünyada da keşfedilecek pek çok bölge var.

İşte dark turizmin öne çıkan destinasyonları;

Çernobil Nükleer Santral Etki Alanı / Ukrayna

Kuzey Ukrayna’da yaşanan insanlık tarihinin en kötü nükleer santral felaketi olarak tarihe geçen Çernobil patlamasında birçok kişi yaşamını yitirdi. Günümüzde ise nükleer enerjiye karşı bilinçlendirme yapmak üzere bölgeye çeşitli turlar düzenleniyor.

Pompei / İtalya

Dark turizmin en popüler destinasyonlarından biri Pompei. Gerçekleşen yanardağ patlaması sonucu şehrin yüzyıllar boyunca küller altında kalmasının ardından 17. yüzyılda yapılan kazı çalışmaları sonucunda ziyarete açılan bölge hemen her turistin ilgisini çeker pozisyonda.

Auschwitz Toplama Kampı / Polonya

İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa Yahudilerine karşı kurulmuş bir toplama kampı olan bu bölgede 1 milyondan fazla insan katledildi. Turistleri “Çalışmak Özgürleştirir” yazısıyla karşılayan bu destinasyonda turistlerin epey ilgisini çekiyor.

Hiroşima Atom Bombası Kubbesi / Japonya

1945’te Amerika tarafından Hiroşima kentine atılan atom bombasının merkezine çok yakın bir konumda bulunan valilik binası A Bomb Dome isminde bir sergi merkezine dönüştürülmüş. UNESCO tarafından koruma altına alınan binanın çevresinde bulunan alan ise Hiroşima Barış Anıtı Parkı olarak düzenlenmiş.

Berlin Duvarı / Almanya

İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerika ve Sovyetler arasında iki ayrı yönetime sahip olan Berlin’de 27 yıl boyunca şehri ayıran bir duvar bulunmaktaydı. 1988 yılında yıkılan duvar, yıllar boyu şehrin diğer yakasına kaçmaya çalışan insanlar için ne yazık ki bir ölüm noktası durumundaydı. Günümüzde graffitiler ve barış sözleriyle süslenen duvarın kalıntıları Almanya’da en çok turist çeken yerler arasında.

Kaynak: Marketing Türkiye

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun