Anasayfa Rapor İKAM Ülke Raporlarının On Birincisi Yayımlandı!

İKAM Ülke Raporlarının On Birincisi Yayımlandı!

by

İKAM ülke raporları “Bankacılık Dışı İslami Finansal Kurumlar ve Modeller Raporu: Endonezya-Malezya” başlığı ile yayımlandı!

İKAM tarafından yayımlanan rapor, Shifa Mohd Nor, Rahmatina Awaliah Kasri, Syajarul Imna Mohd Amin tarafından hazırlanmıştır.

Raporda, ana akım İslami finans kurumları kadar önemli olan Banka Dışı İslami Finans Kurumları (BDİFK), sosyoekonominin gelişimini sağlama rolünü tamamlamaktadır. Banka dışı İslami finans kurumları mikrofinans, hayır kurumu, zekat, bağış, emeklilik fonları, risk sermayeleri vb. gibi birden fazla sorumluluğu kapsayan çeşitli beklentilere hizmet etmektedir. Yenilikçi yollarla artan mali yardım talebi, Müslümanların kalkınma ihtiyaçlarını karşılamaları için birtakım avantajlar sağlamaktadır. Bu rapor, Malezya ve Endonezya’daki banka dışı İslami finans kurumlarını tanımlamaya çalışmaktadır. Her iki ülkede de İslami finansın büyümesi kadar, Malezya’da bu kurumların gelişimi hükümet girişimlerine (yukarıdan aşağıya) bağlıyken, Endonezya’da çoğunlukla toplumun geçimlerini sağlama talebine (aşağıdan yukarıya) bağlıdır. Malezya örneği, banka dışı İslami finans kurumlarını özel olarak farklılaştıran Endonezya’nın aksine, birlikte çalışmaları sebebiyle İslami ve İslami olmayan banka dışı finans kurumlarını ayırmadı. Her iki ülkedeki BDFK’lerin tabiatı, kurumların boyutundan, karmaşıklığından, olgunluğundan, düzenleyici ve denetleyici çerçevesinden farklıdır. Bu rapor her iki ülkeden sanayideki çeşitli sektörlerle ilgili değerli bilgiler sunmaktadır.

 

RAPORU İNCELEMEK İÇİN TKLAYINIZ

 

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun