Anasayfa Analiz Ömer Emeç: Faiz İndiriminin Enflasyon Üzerinde Bir Ek Baskı Yaratma İhtimali Var

Ömer Emeç: Faiz İndiriminin Enflasyon Üzerinde Bir Ek Baskı Yaratma İhtimali Var

by

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), eylül ayında başlattığı faiz indirimine ekim toplantısıyla devam etti. Politika faizi 200 baz puan indirimle yüzde 16’ya çekildi.

Merkez Bankası’nın beklenti üzerinde 200 baz puanlık faiz indirimi sonrası Dolar/TL ilk tepki 9,27’den 9,48’e yükseldi.. Euro/TL 11 seviyesini gördü.

Anketlerde faiz indirim beklentilerinin yarısı 50 baz puan, diğer yarısı ise 100 baz yönünde oluşmuştu. Sınırlı sayıda ekonomist ve aracı kurum ise Merkez Bankası’nın ekim ayını pas geçeceğini düşünüyordu.

Albaraka Türk Baş Ekonomisti Dr. ÖMER Emeç, Para Politikası Kurulu’nun faiz indirimine ilişkin bu kararını islamiktisadı.net için değerlendirdi, Emeç’in değerlendirmesi ise şöyle:

“Merkez Bankası bugün piyasada son dönemde fiyatlanan beklentinin üzerinde sürpriz sayılabilecek bir miktarda önden yüklemeli olarak faiz oranlarında indirime gitti. Piyasanın ilk reaksiyonlarını da değerlendirdiğimizde bu gevşemenin önümüzdeki dönemde enflasyon üzerinde ek bir baskı yaratma ihtimali var.  Baktığımızda özellikle arz kaynaklı olarak ülkemizdeki dinamiklerden bağımsız olarak da emtia fiyatlarındaki dalgalanmadan kaynaklı bir fiyat baskısı devam ediyor. Bu durum bundan birkaç ay önceye kadar sıklıkla konuştuğumuz baz etkisiyle enflasyondaki düşüş senaryosunda hareket alanını daraltıyor. Kararın detaylarına baktığımızda da Merkez Bankası da bu duruma işaret ederek, yılın geri kalanında faiz indirimi için sınırlı bir alan kaldığını ifade ediyor. Biz de bu durumdan hareketle kuvvetle muhtemel yılın geri kalanında Merkez Bankası’nın ek bir indirim yapmayacağını, destekleyici küresel koşulların olması halinde ise önümüzdeki PPK toplantılarında sembolik indirimler yapabileceğini düşünüyoruz.”

 

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun