Anasayfa İktisat Meselesi İktisat Meselesi 10.Bölümü Yayımlandı!

İktisat Meselesi 10.Bölümü Yayımlandı!

by

İLKE İlim Kültür Eğitim Vakfı ve İKAM İslam İktisadı Araştırma Merkezi birlikteliğinde hazırlanan “İktisat Meselesi” programı 10 .bölümü İLKE Vakfı youtube kanalında yayımlandı.

islamiktisadi.net editörü Ubeydullah Güneş’in moderatörlüğünde sunulan İktisat Meselesi programının 10. bölüm konuğu İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Doç. Dr. Faruk Bal oldu. Program konusu: “Endülüs’te İktisat ve Toplum”

Endülüs’te İktisat ve Toplum

  • Endülüs özellikle III. Abdurrahman döneminden itibaren Avrupa’nın en kalabalık ve en müreffeh ülkesi durumuna gelmişti. Başta başşehir Kurtuba olmak üzere birçok şehir gelişmişlik düzeyi yüksek şehirlerdi. Sizce Endülüs’ü güçlü ve müreffeh yapıya hangi ticari, tarım ve imalat süreçleri elde etti. O dönemin ve Endülüs’ün ekonomik görünümü nasıldı?
  • İmam Malik’in ve Maliki mezhebinin Endülüs insanının hayatında ve ekonomik düşüncesinde etkisi nasıldı? Bu bağlamda Yahya ibni Ömer Endelüsinin de bu mezhebin önde gelen bir alimi olması sebebiyle o coğrafyada etkisi nasıldır?
  • Sahip oldukları eşsiz tabiat güzelliklerinden etkilenen ince duygulara sahip Endülüs toplumu sanat ve edebiyata düşkün bir toplumdu. Özellikle şiirin Endülüs toplumunda ayrı bir yeri vardı. Başta Kurtuba olmak üzere Endülüs’ün farklı şehirlerinde ilim meclisleri kadar eğlence meclisleri de yaygındı. Böylesine ince ruhlu tabiata sahip insanların yaşadığı bu toplumda para ve ekonomiye bakış nasıldı. Amaç, araç bağlamında iktisadı nereye konumlandırmışlardı. Böylesine ekonomik refaha sahip olmalarına rağmen ahlaki bozulmalar yaşanmıyor muydu?
  • Endülüs’ü genellikle bir medeniyetin batış hikayesi olarak hatırlıyoruz, hikayesini bunun üzerine kurguluyoruz. Sizce Endülüs medeniyetini ve bitişini nasıl okumalıyız? Bu bitişi okumada iktisadın toplum ve devlet üzerindeki rolü neydi?

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun