Anasayfa Haber Moody’s, İslami finans sektörünün büyümesini hızlandırmak için Afrika’nın büyük fonlarının gerekli olduğunu söylüyor

Moody’s, İslami finans sektörünün büyümesini hızlandırmak için Afrika’nın büyük fonlarının gerekli olduğunu söylüyor

by
Yöneticiler gün geçtikçe şeriat ile uyumlu sermaye piyasasına yöneliyor.

Moody’s Investors Service’e göre Afrika’nın geniş finansman ihtiyaçları ve şeriata uyumlu borçlara artan ilgisi, finansman açıklarını kapatmak için İslami finans endüstrisinin kıtadaki büyümesine yardımcı olacaktır.

Moody’s yayınladığı  bir raporda, Sahra altı Afrika’nın dünyadaki Müslüman nüfusunun yaklaşık % 16’sını oluşturduğunu, ancak bölgedeki şeriata uygun banka varlıkları küresel İslami bankacılık varlıklarının yaklaşık % 1’ini oluşturduğunu söyledi.

Moody’s başkan yardımcısı Mik Kabeya, “Afrika’nın geniş Müslüman nüfusu, sektöre artan hükümet ilgisinin kıtadaki İslami bankacılık varlıklarının büyümesini hızlandırmasını bekliyoruz,” dedi.

1,2 milyardan fazla nüfusu ile büyümenin son küresel sınırlarından biri olan Afrika’daki hükümetler, sermayeyi desteklemek ve finansman ihtiyaçlarını karşılamak için giderek artan bir şekilde şeriata uygun borç verme arayışına girdiler. Moody’s, Afrika için ortalama yıllık sukuk ihracı 2012’ye kadar ihmal edilebilir düzeydeydi, ancak 2013 ile 2019 arasında yıllık ortalama 433 milyon dolar olduğu belirtildi.

Büyük bir Müslüman nüfusa sahip olan Sudan, Güney Afrika, Nijerya ve Senegal’in Sahra Altı Afrika’ya liderlik etmesi ve şeriata uygun bankacılık varlıklarını artırması ve İslami borç araçlarıyla fon bulması bekleniyor. Moody’s, mevcut ve hızla gelişen düzenleyici ve denetleyici yapıların bu ülkelerdeki İslami finans endüstrisinin büyümesini destekleyeceğini söyledi.

Derecelendirme kuruluşu Mısır ve Fas’ın Kuzey Afrika’da büyümeye öncülük edeceğini söyledi.

Moody’s, “Mısır ve Fas’ın bölgesel emsallerine göre daha güçlü ekonomik performansına yönelik artan siyasi güven, Nijerya’nın düşük bankacılık penetrasyonu ve yoğun pazarlar yapısı  önümüzdeki on yılda İslami bankacılık için yüksek yapısal talep sağlayacaktır” dedi.

Kaynak: The National News

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz