Anasayfa Tartışma Zengin Nasıl Daha Zengin Olur?

Zengin Nasıl Daha Zengin Olur?

by

Zenginlik, zenginliği doğurur. Bu imtiyazlı mefhum COVİD-19 pandemisinin gölgesi altında eşitsizliğin artmasınadaki hoşnutsuzluğa katkıda bulundu. 

Bu yıl IMF ekonomistlerinin ve başka kurumlardaki yazarların beraber yazmış olduğu bir makale, varlıklı insanların yatırımından daha yüksek getiri elde etme olasılığının daha yüksek olduğunu doğruladı. Ayrıca, varlıklı insanların çocuklarının bu serveti miras alma olasılığına karşın yatırımlardan aynı yüksek getiriyi elde edeeyeceklerini de gösteriyor.

Zenginlikle ilgili detaylı veriler oldukça nadirdir, ancak Norveç’ten alınan 12 yıllık vergi kayıtları (2004-2015), bireyler ve onların çocukları için servet birikimine yeni bir pencere açmıştır. İskandinav ülkelerinde kendi kendini raporlamadan kaynaklanan hataları azaltmak için varlıkların işverenler, bankalar ve diğer üçüncü şahıslar tarafından rapor edilmesini gerektiren bir varlık vergisi vardır. Belli koşullar altında kamuoyuna duyurulan veriler aynı zamanda ebeveynleri çocuklarıyla eşleştirmeyi de mümkün kılıyor.

Veriler, servet dağılımının %75’lik diliminde yer alan ve 2004 yılında 1 $ yatırım yapan bir bireyin 2015 sonunda 1.50 $  ile  yüzde 50 getiri elde edeceğini gösteriyor. En yüksek yüzde %1’lik kesimde yer alan bir kişi, yatırdığı aynı dolar üzerinden % 140 getiri ile 2,40 dolar kazandı. Bu bulguyu yaş, ailenin sosyal çevresi ve gelir değişkenleriyle kontrol ettiğimizde, gelir dağılımının 10. yüzdelik diliminden 90. yüzdelik dilimine geçmek, yüzde 0.89’luk bir ortalama olasılığına kıyasla, en üst yüzde 1’e çıkma olasılığını yüzde 1.2 puan artırıyor.

Zenginler neden yüksek getiri elde eder? Geleneksel bilgelik, daha zengin bireylerin varlıklarının çoğunu yüksek riskli yatırımlara yatırdıklarını ve bunun da daha yüksek getiri sağlayabileceğini ileri sürer. Ancak araştırmamız, varlıklı insanların daha muhafazakar yatırımlardan bile daha yüksek getiri elde ettiklerini gösteriyor. Daha zengin bireyler, servetlerine saf “ölçek getirisi” nin tadını çıkarırlar. Spesifik olarak, belirli bir portföy tahsisi için, daha varlıklı bireylerin, muhtemelen özel yatırım fırsatlarına veya daha iyi servet yöneticilerine erişimleri olduğundan, daha yüksek riske uyarlanmış getiri elde etme olasılıkları daha yüksektir. Finansal gelişmişlik, finansal bilgi ve girişimcilik yeteneği de önemlidir. Bu özellikler, servetin getirilerini zaman içinde kalıcı hale getirir. Bu araştırma, bu mekanizmayı ölçen ve ampirik olarak önemli olduğunu gösteren ilk araştırmadır. 

Yüksek getiri nesiller boyunca devam ediyor mu? Cevap, kesinlikle evet. Zenginlik yüksek derecede kuşaklar arası korelasyona sahiptir, ancak zenginliğin getirilerinin nesiller arasında nasıl tahakkuk ettiği konusunda önemli farklılıklar vardır. En zenginlerin çocukları muhtemelen çok zenginler, ancak bu servetten ebeveynleri kadar yüksek getiri almaları pek olası değil. Bu, para tamamen miras alınabilse de, istisnai kabiliyetlerin öyle olmadığını gösteriyor.

 

Kaynak: IMF Blog

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun