Anasayfa Haber Çöplerden Semt Analizi: Bağcılar – Etiler

Çöplerden Semt Analizi: Bağcılar – Etiler

by

Marmara Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Umut Yiğit, çöplerden semtlerin ekonomik durumuyla ilgili analizler yapıyor. Yiğit, ekonomik kriz olup olmadığının çöplere yansıyacağını savunuyor.

“Özel hayat ile kamusal hayatın sınırları gitgide bulanıklaşıyor, modern insan varlığını ancak tüketerek sürdürebiliyor” diyen Yiğit, “ Artık sadece yalnızken kendi gerçeğini yaşayabilen insanın özel alanı da görülen ve görülmeyen alanlar olarak parçalanıyor. Bu yeni yaşam biçiminin en gerçek kanıtlarını çöpler içeriyor.” diyor.

Araştırmacı Umut Yiğit yüksek lisans tezinde çöpleri analiz ederek tüketim alışkanlıklarından, kültürel kimliklere kadar geniş bir alanda sonuçlar üretebilen sosyolojik bir yöntem geliştirmeyi amaçlamış. Yöntemin yüz yüze görüşmelerin veya anketlerin sağlayamadığı somut cevapları üretebileceğini söylüyor.

Tez danışmanı Prof. Dr. Nurdoğan Rigel’e göre tüketim alışkanlıkları gösterilebilecek markalar ile gösterilemeyecek markalara göre değişiyor ve emlak sisteminin semtlerdeki yaşam biçimlerinde belirleyici rol oynuyor. İstanbul’un Bağcılar (Merkez) ve Etiler semtlerinde yapılan çöp analizi bulguları, yorumları ve sonuçlarnı buradan izleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun