Anasayfa Haber Düşük Faiz Rekor Talep Gördü

Düşük Faiz Rekor Talep Gördü

by

Kamu bankalarının düşük faiz oranlı destek kredisi başta olmak üzere sektörel kampanyalar ve normalleşme adımları haziranda konut satışlarında rekorların görülmesine neden oldu. Ancak bu durum toplumdaki faiz hassasiyet seviyesinin de ne derece düşük olduğunu gösterir nitelikte oldu.

Geçen ay, 192 bin adetle en yüksek haziran ayı konut satış rakamı ve 102 bin adetle tüm zamanların en yüksek ipotekli satışı görüldü.

TÜİK Konut Satış İstatistiklerinden derlenen bilgiye göre, haziranda konut satışları yıllık bazda yüzde 209,7 artarak 190 bin 12’ye, ipotekli konut satışları da yüzde 1.286,9 yükselerek 101 bin 504’e ulaştı ve tüm zamanların en yüksek verileri olarak kayıtlara geçti.

Kamu bankalarının düşük faiz oranlı destek kredisi başta olmak üzere normalleşme adımları ile sektörel kampanyaları konut satışlarında söz konusu rekorların görülmesine neden oldu.

Daha önce aylık bazda en yüksek haziran satış adedi 2018’de 119 bin adet olarak görülmüştü. Tüm zamanların ipotekli satış rekoru ise Eylül 2019’da 57 bin 219 adetle zirve yapmıştı.

Bu durum gösteriyor ki, İslam iktisadı çalışmalarının ve bu alanın temel ilkelerinden olan faizsizlik ilkesinin toplumda karşılığı istenilen seviyede değil. Bu ilkelere adalet, ahlakilik ilkeleri de eklenebilir. Dolayısıyla çalışmaların ve gösterilen emeğin bu eksiklikleri giderme yolunda sarf edilmesi de gerekli duruyor.

Kaynak: AA

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun