Anasayfa Haber İslami Bankalar Dijitalleşme Üzerine Yoğunlaşıyor

İslami Bankalar Dijitalleşme Üzerine Yoğunlaşıyor

by

Malezya dijital İslami bankalar için çerçeve oluşturuyor

Malezya merkez bankası Bank Negara Malezya, finans sektörünü dijital bankacılık devrimine katılmaya zorluyor. Ülkenin ilk beş dijital bankacılık lisansının hem geleneksel hem de İslami bankalara ve hem yerel ve yabancı finansal kurumlar için geçerli olduğu açıklandı. Malezya’daki dijital bankaların gelişimini destekleme hareketi, Singapur ve Hong Kong’daki düzenleyicilerin son iki yılda benzer lisans çerçeveleri yayınlayan çabaları takip ediyor, ancak Malezya’nın yol haritası açıkça İslami bankaları içeren ilk yol olarak görünüyor.

Dijital bankacılık lisanslarının verilmesi, merkez bankası tarafından teknolojinin finans sektörüne yenilikçi entegrasyonunu sağlamak için benimsenen bir dizi önlemin bir parçası. Dijital bankalar ayrıca sanal bankalar, neobankalar veya challenger bankalar olarak adlandırılan dijital bankalar, ağırlıklı olarak internet portalları ve akıllı telefon uygulamaları gibi dijital kanallar yoluyla bankacılık hizmetlerini asgari düzeyde temele sahiptir. Tipik olarak, hizmetleri, teknoloji meraklı genç müşteriler veya düşük gelirli bireyler veya bankacılığa erişimi olmayan veya yetersiz hizmet alan müşteri segmentleri ve özel küçük işletmeler arayanlar tarafından alınır.

Geleneksel bankacılık segmentinde, dijital bankalar genellikle tek başına veya yerleşik bankalarla işbirliği içinde hareket eden çeşitli e-ticaret şirketleri, teknoloji ve telekomünikasyon şirketleri ve finansal teknoloji şirketleri tarafından işletilmektedir. Dünyanın en büyük bağımsız dijital bankaları arasında şu anda Almanya’dan N26, İngiltere’den Monzo, Starling ve Revolut, ABD’den Chime, Kanada’dan Tangerine, Brezilya’dan Nubank, Hong Kong’dan Neat ve Çin’den WeBank bulunuyor.

2018 yılı itibarıyla, dijital bankacılık piyasası hacmi yönetim altındaki varlıklar açısından yaklaşık 5,2 milyar dolar seviyesindeydi ve yıllık yüzde 15,3 bileşik büyüme oranına göre 2025 yılına kadar 16,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

İslami finans endüstrisi, yeni dijital fırsatlara uyum sağlamada biraz daha yavaş olmuştur ve yakın geçmişte gerçekten de bazı İslami dijital bankalar açılmış olsa da, ne geleneksel muadilleri kadar büyük olmadıkları gözlemlenmiştir. Örneğin, Albaraka Türk Katılım Bankası’nın Alman solarisBank ve Boubyan Bank gibi diğer kurumlarla yaptığı işbirliğine dayalı olan insha. Buna ek olarak, Katar İslam Bankası dijital dönüşümünün bir parçası olarak, zaten bir dizi ödül aldığı tamamen dijital bir finansman hizmetleri kolu geliştirdi.

Maybank ve CIMB’nin dijital bankacılık lisansları alması durumunda Malezya potansiyel olarak dijital İslami bankacılık hizmetlerine katılabilir. Her ikisi de, dijital bankacılık lisansı uygulandığı bildirilen büyük İslami pencerelere sahip Malezya bankalarıdır.

Endüstri analistleri, tüketiciler ve işletmeler bu günlerde teknolojik gelişmeler sonucunda daha sofistike ve seçici hale geldiklerinden, dijital bankacılığın İslami bankalar için de gidilecek yol olduğu konusunda geniş bir görüş birliğine varıyorlar. Buna karşılık, bankalar, iş modellerini uyarlamak ve müşterilerini daha iyi anlamak için veri madenciliği yapmalarına ve veri algoritmalarını kullanmalarına olanak tanıyacak müşteri bilgilerine erişebilecekler, bu da özellikle borç verme işinde büyüme ve yeni hizmetlerin geliştirilmesi için fırsatlar yaratmaktadır.

Dijital bankacılığın ortaya çıkması, son üç yılda sektördeki yavaş büyümenin ortasında gelen İslami bankalar için de bir fırsat. Dijital bankacılığı ilk aşamada ağırlayacak olan yetersiz ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanı sıra, İslami finans müşterileri daha genç ve daha varlıklı olduklarından ve turizm, moda, sağlık, güzellik, medya ve eğlence gibi sektörlerde e-ticaretten faydalandıkları için tamamen yeni bir müşteri segmenti var. Yalnızca GCC’de 60 milyon potansiyel genç müşteri var ve birçoğu en son teknoloji gadget’larıyla donatılmış ve bu nedenle teknolojiye her zamankinden daha iyi erişim ile giderek daha mobil hale geliyor.

İslami bankalara açık olan dijital bankacılık yol haritası ile Malezya, diğer bankacılık yargı yetkisi için ülke bankacılık hizmetlerinin dijitalleştirilmesinin artık bir niş programı değil, ticari bir gereklilik olduğuna işaret ettiği için dijital bankacılık lisansları yayınlamanın bir rol modeli haline gelebilir.

Kaynak: Katılım Bülteni

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz