Anasayfa Haber Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

Dünyanın Dört Bir Yanından İslami Finans Haberleri

by

Taliban konvansiyonel bankacılık sistemini İslami bankacılıkla değiştirecek

The Jurist, Afganistan Merkez Bankasının, Merkez Bankası Yasasını ve Afganistan Bankacılık Yasasını gözden geçirmek ve değiştirmek için bir komisyon kurduğunu bildirdi. Yedi üyeli komisyon, merkez bankasının yasal çerçevesini Şeriat uyumlu bir çerçeveyle değiştirecek ve konvansiyonel bankacılık sistemine son verecek. Ancak bu geçişin ne zaman gerçekleşeceği henüz belli değil.

Ülkenin konvansiyonel bankaları İslami bankacılık prensiplerine sahipken, ilk İslami banka olan Afganistan İslam Bankası 2018’de lisansını adlı. Taliban, ABD ve NATO’’nun Afganistan’dan çekilmesinin ardından Ağustos 2021’de iktidara geldi. ABD, Afganistan Merkez Bankasının varlıklarının yaklaşık 7 milyar dolarını dondurdu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) ve İslam Kalkınma Bankası (IDB), Afganistan için İnsani Güven Fonu oluşturdu

Pakistan Today’in haberine göre, İslam İşbirliği Teşkilatı ve İslam Kalkınma Bankası temsilcileri, Afganistan için İnsani Güven Fonu’nu kurmak üzere bir araya geldi ve imzalar atıldı. İslam Kalkınma Bankası, diğer uluslararası aktörlerle ortaklık da dahil olmak üzere ülkeye insani yardım kanalize edileceğini bildirdi. Dünya Gıda Programına (WFP) göre yaklaşık 22,8 milyon Afgan, aşırı gıda güvensizliği ile karşı karşıya.

Malezya İletişim ve Multimedya Bakanlığı kripto para birimlerinin yasal olmasını istiyor

Bloomberg’in haberine göre, Malezya İletişim ve Multimedya Bakanlığı bakan yardımcısı, kripto para birimlerinin yasal olması çağrısında bulundu. Malezya Temsilciler Meclisi Üyesi Zahidi Zainul Abidin, parlamentoda ülkenin kripto paralar konusundaki tutumuyla ilgili sorulara yanıt olarak, “Hükümetin buna izin verebileceğini umuyoruz. Gençlerin kriptoya katılımını geliştirip onlara yardımcı olabilmemiz için bunu nasıl yasallaştırabileceğimizi görmeye çalışıyoruz.” dedi.

Ülkenin merkez bankası Bank Negara, diğer ülkelerle birlikte CBDC’leri (merkez bankası dijital para birimleri) test etmek için Dunbar Projesi’nin bir parçası olan merkez bankasının dijital para birimini tanıtmayı planlıyor. Ancak Malezya Maliye Bakanı Tengku Datuk Seri Zafrul Tengku Abdul Aziz, mart ayı başlarında kripto para birimlerinin oynaklığı nedeniyle “iyi bir değer saklama ve değişim aracı” olmadığını söyledi.

Katar, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) kabul edebilir

International Business Times, Katar merkez bankasının ürünlerini dijitalleştireceğini, dijital banka lisansları vereceğini ve merkez bankası dijital para birimini tanıtabileceğini duyurdu.

Katar Merkez Bankası (QCB), dijital para ve bankalara lisans vermeyle ilgili araştırmalarını sürdürüyor. Katar Merkez Bankası fintek departmanı başkanı Alanood Abdullah Al Muftah’a göre merkez bankasının gelecekte bir dizi fintek girişimlerine odaklanması için bir rota oluşturması bekleniyor.

Al Muftah, Katar Merkez Bankasının dijital para birimini çıkarıp çıkarmayacağının da yakında açıklığa kavuşacağını belirtti ve şunları ekledi: “Her merkez bankası, küresel piyasalardaki önemi gittikçe artan dijital paraları incelemeli ve kendi çalışmalarını yapmalıdır. Çünkü sektörün gittikçe dijital paralara doğru kaydığını görebiliyoruz. Ancak kendi dijital paramızı çıkarıp çıkarmayacağımız konusundaki araştırmalara hâlâ devam ediyoruz.”.

International Business Times’ın aktardığına göre, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan bir araştırma, Arap merkez bankalarının %76’sının dijital para birimleriyle ilgilendiğini gösteriyor.

Abu Dabi İslam Bankası temettü onayladı, yeni yönetim kurulunu seçti

Gulf Business’ın haberine göre, Abu Dabi İslam Bankası (ADIB) hissederları, Birleşik Arap Emirlikleri’nin hisse başına 31.1155 fils’lik nakit temettü ödemesini onayladı. Bu tutar bankanın 2021 yılına ait net karının %48.5’ini temsil ediyor. Abu Dabi İslam Bankası’nın bilançosu %7 artış göstererek 137 milyar Dirhem’e, mevduat değeri %8 artarak 110 milyar Dirhem’e ve özkaynak karlılığı %14.3’e yükseldi. Abu Dabi İslam Bankası hissedarları da üç yıllık dönem için yeni bir yönetim kurulu seçti.

islamiktisadi.net için çeviri: Talha Bedirhan IŞIK

Kaynak: Salaam Gateway 

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun