Anasayfa Rapor İslami Fintech’in Büyümesi İçin En Elverişli Ülkeler Hangileridir?

İslami Fintech’in Büyümesi İçin En Elverişli Ülkeler Hangileridir?

by

Dinar Standard and Elipses’in hazırlamış olduğu 2021 Küresel İslami Fintek Raporu’na göre Malezya, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, İslami Fintek şirketleri için dünyanın önde gelen yetki sahibi bölgelerindendir. Bu raporda, İslami Fintek ve ekosisteminin büyümesine en çok katkı sağlayan ülkeleri temsil eden Küresel İslami Fintek Endeksi için 64 ülke incelenmiştir.

Küresel İslami Fintek Endeksi, her ülke için beş farklı kategoride 32 gösterge içermektedir: yetenek, düzenleme, altyapı, pazar ve ekosistem ve sermaye. Bu endeksler daha sonra, bir ülkenin mevcut sektöre ne kadar elverişli olduğunun en iyi göstergelerinden olan İslami Fintek pazarına ve ekosistem kategorisine verilen daha büyük bir önemle genel bir puana ulaşmak için ağırlıklandırılmıştır. Malezya toplamda 87 puanla ikinci sıradaki Suudi Arabistan (76) ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (70) önünde yer almıştır.

Malezya’nın bu başarısı, destekleyici bir yasal ve düzenleyici zeminden, İslami finans hizmetleri için var olan güçlü bir pazardan ve yeteneklerinin mevcudiyetinden gelmektedir. Malezya’nın İslami Fintek sektörünün pazar büyüklüğü 2020’de 3 milyar dolara ulaşmıştır. Raporda, 2025’te bu oranın 8,5 milyar dolara çıkacağı tahmin edilmektedir.

Suudi Arabistan’daki İslami Fintek sektörü ise, girişimciler için güçlü hükümet ve düzenleyici desteğe sahiptir. Ayrıca dünyanın en büyük ikinci dış havale piyasası konumundadır. BAE, 2020’de 17,9 milyar dolarlık işlemle İslami Fintek için dünyanın en büyük pazarı olmuştur. Raporda, Suudi Arabistan’daki İslami Fintek için %22’lik CAGR’nin 2025 yılına kadar 47,5 milyar dolara ulaşacağını tahmin edilmektedir. BAE, sermayeye erişimi iyi olan ilerici bir düzenleyici ortama sahiptir.

Raporda, İslami Fintek işlem hacminin 2020’de 3,7 milyar dolar olduğu bilinmektedir. 2025 yılına kadar ise %24’lük bir CAGR’ye (Compound Annual Growth Rate) dayanarak 71 milyar dolara ulaşacağını tahmin edilmektedir. Müslüman olmayan ülkelerin büyük bir kısmı ilk 20’de yer alırken, Birleşik Krallık beşinci sırada yer almakta, onu 12. sıradaki Singapur ve 13. sıradaki ABD takip etmektedir.

islamiktisadi.net için çeviri: Ayşenur Topal

Kaynak: Salaam Gateway 

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun