Anasayfa Haber “COVID-19 İş Kazası Sayılmalı” Tartışması Giderek Büyüyor

“COVID-19 İş Kazası Sayılmalı” Tartışması Giderek Büyüyor

by

SGK’nın yayımladığı genelgeye rağmen koronavirüs iş yerinde bulaşırsa iş kazası ya da meslek hastalığı sayılıp sayılamayacağı konusundaki tartışmalar sürüyor.

SGK Başkanlığı yayımladığı genelge ile COVID-19 ‘un iş kazası ve meslek hastalığı kapsamına alınamayacağını, hastalık olarak kayıtlara geçirilmesi gerektiğini bildirdi. SGK’nın yayımladığı genelgeye rağmen koronavirüs iş yerinde bulaşırsa iş kazası ya da meslek hastalığı sayılıp sayılamayacağı konusundaki tartışmalar sürerken işçinin çalıştığı iş yerinde salgın bir hastalığa yakalanması halinde bu durumun iş kazası olarak sayılması için Meclis’e muhalefet milletvekilleri tarafından da yasa teklifleri sunuldu.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik yapılması için verdiği yasa teklifinde SGK’nın yayımladığı genelge ile COVID-19 hastalığına yakalanan çalışanların iş kazası statüsünden yararlanamayacağı için bu durumdaki bir işçinin işverene dava açmasının ya da ölümü halinde hak sahibinin yakınlarının destekten yoksun kalma ve manevi tazminat davası açabilmesinin önüne geçildiğini kaydetti.

Kanun koyucunun ilgili kanunlarda iş kazası ve meslek hastalıkları hükümlerini düzenlerken, dünyada 100 yılda bir görülen salgın hastalık nedeniyle olabilecek iş kazalarını açık ve net bir şekilde öngöremeyip kanuna açıkça yazmamasının düzeltilebilir bir durum olduğunu kaydeden Demirtaş, bu eksikliğin 5510 sayılı kanuna “İşçinin çalıştığı iş yerinde salgın bir hastalığa yakalanması halinde” ibaresinin ilave edilmesiyle yaşanacak mağduriyetin giderilebileceğini ifade etti.

Kaynak: Dünya

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun