Anasayfa Haber Yeni Yatırımlar İçin 3 Özel Endüstri Bölgesi Daha Geliyor

Yeni Yatırımlar İçin 3 Özel Endüstri Bölgesi Daha Geliyor

by

Cumhurbaşkanı kararları ile İstanbulAdana ve Bursa‘da 3 özel endüstri bölgesi daha kurulmasının önü açılırken, Ankara’da “elektrikli ve hibrit otobüsler” için münferit yatırım yeri oluşturulması kararlaştırıldı. Bingöl’deki entegre teknik büyükbaş hayvancılık yatırımına sağlanan desteğin kapsamında değişikliğe gidildi.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Buna göre, İstanbul, Adana ve Bursa’da 3 özel endüstri bölgesi, Ankara’da ise bir münferit yatırım yeri ilan edildi.

İstanbul’da kurulacak Baykar Makina Sanayi ve Ticaret AŞ Özel Endüstri Bölgesi’nde insansız hava aracı (İHA) sistemleri ve alt bileşenleri üretilecek. Taarruzi ve muharip olmak üzere 2 yeni İHA platformunun oluşturulacağı bölgede, İHA teknolojilerinin geliştirilerek test edilebileceği SİHA Test Merkezi ve İleri Kompozit Tesisi kurulacak.

Bu yıl itibarıyla kademeli başlaması planlanan 100 milyon dolarlık yatırımın 2024’te tamamlanması bekleniyor. Bölgede yapılacak yatırımla cari açığın 10 yılda 9,7 milyar dolar azalması, 5,9 milyar dolarlık ihracat yapılması ve bin 122 kişiye iş imkanı sağlanması öngörülüyor.

Adana’da kurulacak EMBA Elektrik Üretim AŞ Özel Endüstri Bölgesi’nde de bin 320 megavat güce sahip bir termik santral üretime geçecek. Bölgede yıllık 9,9 milyon megavatlık enerji üretimi planlanırken, söz konusu santral her biri 660 megavat kurulu güce sahip 2 üniteden oluşacak. Ekonomik ömrü 30 yıl olacak şekilde tasarlanan santralin ilk ünitesi 2021’de, ikinci ünitesi 2022’de devreye alınacak. Yaklaşık 1,1 milyar dolara kurulacak santralin inşaat döneminde 3 bin, işletme döneminde ise yaklaşık 550 kişi istihdam edilecek. Santralin tam kapasiteli çalışması durumunda Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 3,3’ünü karşılaması bekleniyor.

Bursa’da kurulacak Gemlik Gübre Sanayii AŞ Özel Endüstri Bölgesi’nde de kimyevi gübre üretimi yapılacak. Bölgede üre üretim tesisinin kurulması planlanırken, söz konusu yatırım proje bazlı devlet yardımı da alacak. Toplam sabit yatırım tutarı 1,5 milyar lira olan yatırımla yıllık 568 ton üre üretilmesi ve 150 kişiye ilave istihdam sağlanması öngörülüyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz